2- با پارچه آنرا خشک کرد

برای ارتفاعات ۸۰۰۰ متری هیمالیا و صعود از ارتفاعات بالای ۷۰۰۰ متر در زمستان طراحی شده است. این نوع کفش برای صعودهای ۷۰۰۰ متری در بهار و تابستان و کمتر از ۷۰۰۰ متر در پاییز و زمستان مناسب است. زیره این مدل کفش انعطاف پذیری نداشته اما قابلیت نصبکرامپون را دارد. کفش کوهنوردی باید به طور دقیق قابلیت اتصال به کرامپون را داشته باشد و محافظت عالی در برابر سرما را ارائه دهد. سبک کفش کوهنوردی به شکل ظاهری آن، عایقبودن یا نبودن و کرامپونخور بودن آن به چند مدل دستهبندی میشود. اگر کفش را برای ارتفاعات پربرف یا یخی میخواهید، بهتر است از کفشهای سفت و محکم استفاده کنید که کرامپونخور باشند. اما به عنوان کفش کوهنوردی محکم، فاقد پشتیبانی و دوام میباشد. استفاده از چرم مخصوص: در این مدل از چرم مخصوصی تحت عنوان Full-grain استفاده میشود تا در برابر سایش و آب مقاومت بالایی داشته باشد. اکثر آنها دارای پاشنه بلند هستند که به عنوان حامی فوقالعادهای دور قوزک پا میپیچد.

برای مثال، کفشهای کوهنوردی نیمه سخت با کرامپونهای استپین (step-in) که هم در پنجه و هم در پاشنه گیره دارند سازگار نیستند. معمولا در قسمت پاشنه این کفشها شوکگیر استفاده میشود. بنابراین اگر سفرتان به کوهستان چند روزه است این کفشها میتوانند مناسب باشند؛ زیرا کافی است در هنگام خواب آنها را درون کیسه خواب قرار دهید تا خشک شوند. این مورد به فصل موردنظر و کوهستانی بستگی دارد که قرار است آن را بپیمایید. بهتر است که این نمونه کفش را در کوهنوردی نیمه سنگین در سه فصل بهار ، تابستان و پاییز استفاده شوند . این نوع کفشها به کفشهای سه فصل نیز معروفند. باید بگوییم علیرغم اینکه خرید کفش کوهنوردی ضدآب برای طبیعتگردی و کوهپیمایی نسبتا ضروری به نظر میرسد اما این کفشها بحران جدی برای تنفس پا محسوب میشوند. اگر کفش سفت نباشد کرامپونها شل میشوند و ممکن است خطراتی برایتان ایجاد کنند. این درجهبندی شاخص مهمی است که میزان سفتی و انعطافپذیری کفش و سازگاری آن با کرامپونها را نشان میدهد.

زیره کفش رابر به هیچ وجه امکان شکسته شدن و سایش ندارد و همچنین اصطکاک بسیار بالایی دارد. این زیره اونقدر منعطف و خوب طراحی شده که تمام فشار های وارده به دوقلو های پا رو دفع می کنه و باعث میشه خستگی رو کمتر حس کنید. زمینهای کوهنوردی، به طور بالقوه منبع بروز آسیب برای پا هستند و بهترین کفشهای کوهنوردی موجود اغلب تمهیدات ویژهای نیز برای حفاظت از انگشتان پا در نظر میگیرند. در این مطلب به شما کمک میکنیم انواع کفش کوهنوردی، ویژگیهای آنها و اینکه هریک برای چه ارتفاعاتی مناسب هستند را بشناسید تا با اطمینان کامل برای خرید کفش کوهنوردی اقدام کنید.

از مدلهای مختلف کفش طبیعتگردی خارجی میتوان به برندهای معتبری چون اسنوهاک ، هامتو یا هومتو نام برد . البته باز هم برای سفرهای چند روزه مناسب نیست چون نمیتوان آن را بهراحتی خشک کرد. ازآنجاکه لایه درونی آنها جداشدنی است، راحتتر میتوان آنها را خشک کرد. از نظر تنفسي براي چرم بهتر از واکس است، اما تأثير آن نيز کمتر است. با این حال، به اندازه چرم دانهدار کامل که در ادامه معرفی میکنیم در برابر آب مقاوم نیست و سطح دوام آن نیز در درجه پایینتری است. معمولا اندازه کفش کوهنوردی را بهتر است یک سایز بزرگتر انتخاب کنید. در زمان استراحت و برای ورود به چادر از کفش کوچکتر استفاده میشود. برای یخنوردیهای حرفهای و صعودهای با ارتفاع کمتر از ۵۰۰۰ متر مناسب است. یکی از بهترین و باکیفیتترین کفشهای کوهنوردی موجود در بازار میباشد که بهخاطر ایمنی بسیار بالا و فناوریهای مختلف بکار رفته در ساختار خود، بسیار بین کوهنوردان حرفهای محبوب میباشد.