2- با پارچه آنرا خشک کرد

کفشهای کوهنوردی سهند یک برند تبریزی و یکی از بهترینها در ایران است. کوهنوردی یکی از ورزشهای محبوب است که بسیاری برای حفظ سلامت انتخاب میکنند. عمدتا قیمت کفش های کوهنوردی نسبت به سایر کفش ها بیشتر است؛ به همین دلیل اگر کفشی که انتخاب می کنید، دوام زیادی دربرابر سایش و پوسیدگی نداشته نباشد، از لحاظ اقتصادی به صرفه نخواهد بود. ۳- در منطقه ای که تنوع گسترده ای از سنگ ها و دیواره های سنگی است باید کفشی انتخاب کرد که بتواند هم از نظر لبه های کفش و هم از نظر خاصیت اصطکاک بر سنگ جوابگو باشد. زمینهای کوهنوردی، به طور بالقوه منبع بروز آسیب برای پا هستند و بهترین کفشهای کوهنوردی موجود اغلب تمهیدات ویژهای نیز برای حفاظت از انگشتان پا در نظر میگیرند.

کفش خوب به شما اجازه نمی دهد هر طور که می خواهید گام بردارید و یا با هر ضربه ای که به کفش وارد می کنید به خودتان آسیب بزنید. کفش پیاده روی، مناسب کوه پیمایی و کوهنوردی نیست و استفاده از آن ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به جای بگذارد. برخی الیاف گیاهی جدیدا به بازار آمده اند که در ساخت پوتین ها از آن استفاده می شود که ویژگی خاص آن ها این است که از هیچ جانوری برای تولید آن ها استفاده نشده و این الیاف کاملا طبیعی هستند. ۷- کفش ضمن آنکه قوزک پا را محافظت می کند باید بیش ترین انعطاف را نیز برای قوزک پا فراهم کند. معمول ترین مواد برای بخش میانی کفش های کوهنوردی اتیلن وینیل استات و پولی اورتان هستند.

بخش میانی کفش، جایی است که انعطاف پذیری، محافظ شوک، سختی و سفتی کفش از مواد درون آن ایجاد می شود. مثلا می توان بر روی پا از مقدار کمتری از آن و در اطراف مچ پا مقدار بیش تری از آن را به کار برد. چرم نبوک مانند چرم کاملی است که بر روی آن بافتی جیر و کرک مانند وجود دارد. پلی استر و نایلون می توانند الیاف مصنوعی را تولید کنند که به چرم مصنوعی هم شهرت پیدا کرده است و در بسیاری از پوتین ها دیده می شوند. این ماده کمی نرم تر، سبک تر و ارزان تر است و معمولا می توان حجم استفاده از آن را در جاهای مختلف، کم و زیاد کرد. بسته به نوع کفش، ابعاد و مقاومت این قطعات متفاوت است.

در نوع سه پوش علاوه بر این دو کفش یک لایه گتر بلند نیز بر روی کفش قرار میگیرد که به دور کفش دوخته شده و تمام رویه و اطراف کفش را در بر میگیرد. کفی پایینترین قسمت داخلی است که پا روی آن قرار میگیرد. ظاهر آن ها نیز بسیار شبیه کفش های کتانی معمولی است. نیم چرم معمولا از ترکیب چرم با نایلون و برخی انواع نخ و پارچه های توری ولی با دوام به دست می آید که از چرم کامل کمی سبک تر است و اندکی هم قابلیت تنفس دارد. چرم کامل دوام بسیار زیادی دارد و در مقابل سایش هم مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. کفی این پوتین ها معمولا تحمل وزن خوبی دارد و می تواند وزن فرد و یک کوله نسبتا متوسط یک روزه را به راحتی تحمل و ضربه های ناشی از حرکت را دفع کند.