2- با پارچه آنرا خشک کرد

مثلا می توان بر روی پا از مقدار کمتری از آن و در اطراف مچ پا مقدار بیش تری از آن را به کار برد. گاهی هم ممکن است کفش ها شامل قطعات محافط در اطراف انگشتان و کناره های پا نیز باشند. اما گاهی با افزودن مواد دیگر مانند کربن به آن، سختی و مقاومت آن را بیشتر می کنند. چرم نبوک مانند چرم کاملی است که بر روی آن بافتی جیر و کرک مانند وجود دارد. کفش های نبوک را هم باید از قبل کمی به صورت آزمایشی پوشید تا برای کوهنوردی آماده شوند. پلی استر و نایلون می توانند الیاف مصنوعی را تولید کنند که به چرم مصنوعی هم شهرت پیدا کرده است و در بسیاری از پوتین ها دیده می شوند.

برخی الیاف گیاهی جدیدا به بازار آمده اند که در ساخت پوتین ها از آن استفاده می شود که ویژگی خاص آن ها این است که از هیچ جانوری برای تولید آن ها استفاده نشده و این الیاف کاملا طبیعی هستند. کفش ها و پوتین هایی که با آرم ضد آب و یا waterproof در بازار موجود هستند از الیاف ضد آب ولی تنفس پذیری به نام گورتکس (Gore-Tex) و یا ای ونت (eVent) ساخته شده اند تا پاها را در مکان های خیس، کاملا خشک نگه دارند. آج ها برجستگی هایی در کف کفش هستند که چسبندگی لازم برای حرکت را برای شما فراهم می کنند و مانع سر خوردن کفش در مسیر می شوند.

این بخش که در قسمت پاشنه در زیره کار گذاشته می شود دارای آج هایی متفاوت از کف کفش است و علاوه بر جذب ضربات، مانع از سر خوردن در سرپایینی ها می شود. معمولا بر روی قسمت مچ پا قطعات 3 تا 5 میلی متری ضخیمی را بین لایه های درونی و بیرونی قرار می دهند تا محافظت لازم را فراهم کند. این جنس رویه کمی نازک تر از چرم کامل است و قسمت سخت آن را ندارد. کفش سفت و سخت ممکن است در ابتدا چیز جالبی نباشد ولی در هنگام عبور از مسیرهای سخت و سنگی، برای محافظت پا و هم چنین طول عمر بیشتر کفش، می تواند مفید باشد. کمی سفت تر و سنگین تر است. کفش کوهنوردی ساوالان نمونهای دیگر از کفشهای کوهنوردی حرفهای و البته اندکی سنگین است. این برند در سال ۱۳۷۵ تأسیس شده و در زمینه تولید کفشهای کوهنوردی و کویر نوردی فعالیت دارد.

در خرید اینترنتی سعی کنید از برند های معروف یا کفش هایی خرید کنید که کاربران از آنها رضایت دارند. پیشنهاد می کنیم حتما موقع خرید کفش یک جفت جوراب ضخیم همراهتان داشته باشید و کفش را در بعد از ظهر یا غروب که پا باد کرده و در بزرگترین اندازه اش است، خریداری کنید. این کفش یکی دیگر از محصولات محبوب و دوست داشتنی شرکت هامتو است که با طراحی بسیار زیبا جز پرفروش ترین ها به حساب می آید. در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که برندهای زیادی در حال حاضر تخفیف های مناسب بر روی اجناس خود اعمال می کنند در نتیجه شما با کمی صبر و تحمل به راحتی می توانید یک کفش با کیفیت را با قیمت مناسب خریداری کنید در بسیاری از موارد مشاهده شده بعضی از شرکت ها و حتی وب سایت های داخل کشور بر روی اجناس خود بالغ بر ۵۰ درصد تخفیف اعمال کرده اند که این نوع خرید می تواند یک خرید هوشمندانه تلقی شود.