2- با پارچه آنرا خشک کرد

اگر از آن دسته کوهنوردانی هستید که همیشه هدفتان مشخص است و با توجه به تواناییهایتان تا محدوده خاصی فعالیت میکنید و به ارتفاعات مشخصی میروید، کارتان راحتتر است؛ چون یک مدل کفش برایتان مناسب خواهد بود و بنابراین یکبار هزینه میکنید. یکی از اشکالات کفشهای چرمی زمستانی، وزن بالای آنها بود اما با اختراع لایهها و پارچههای جدید تا حدودی این نقص جبران شد. یکی از مهمترین ابزارهای پیاده روی و کوهنوردی کفش مناسب است. در لیست زیر بهترین کفش های کوهنوردی ایرانی و غیر برند ارزان اما با کیفیت به شما معرفی می کنیم که گارانتی اصالت کالا دارد و در صورت عدم رضایت آن را مرجوع کنید. زیره این کفش مقاوم و دارای عاج های بلند و ماندگاری بالا بوده و وجود P.U در ساختار زیره، قابلیت جذب شوک و ضربه به آن داده است. زیره کفش کوهنوردی نیز از لایهای ویژه از کربن و لاستیک ساخته میشود که مادهای سخت، ضدلغزش و پر استحکام است.

داشتن تجهیزات مناسب کوهنوردی برای یک پیمایش خوب، بسیار حایز اهمیت است. همچنین برای استفاده طولانی مدت باید وزن کفش مناسب باشد. زبانه بالشتک مانند : چنانچه زبان کفش از بالشتک درست شده باشد علاوه بر محافظت کردن از قسمت روی پا ، باعث راحتی شخص می شود. برای پیمایش ایمن و سلامتی پا در هنگام پیمایش باید بندهای قسمت بالایی را شلتر نموده تا قوزک پا دامنه حرکتی بیشتری داشته باشد. ۸- در بندکشی کفش دقت شود آنها به نوبت از پایین به بالا کشیده شوند طوری که کفش تمامی قسمت های پا را احاطه کند. استفاده از لایه های ضد شوک : این مورد بیشتر در سر کفشهای کوهنوردی خارجی استفاده می شود اما برخی از مدل های ایرانی نیز از لایه میانی ضد شوک استفاده می کنند.

روکش چرم یک تکه پروانگر ایتالیا لاستیک کشی نوک کفش، ساق بلند، تودوزی چرم داخل، لایه ضد آب گرتکس، زیره ویبرام دو رادیانت ایتالیا، لایه آنتی شوک کف. به طور معمول در کنار مدل های کفش، جداول سایزبندی نیز قابل مشاهده است. اگر کوه مد نظر شما پر از صخره های تیز و مسیر پپر ییچ و خم است توصیه می شود از کفش کوهنوردی ساق بلند استفاده کنید. این نوع کفش در دسته کفشهای سهپوش قرار میگیرد و مشابه کفشهای دو پوش بوده اما پوش سوم یک گتر بلند است که روی کفش را میپوشاند. چکمههای کوهنوردی ساختهشدهاند تا مسیرهای گلآلود و ریگی را بهراحتی بپیمایند؛ اما این بدان معنی نیست که همراهان خود را بعد از کوهنوردی در کمد بیاندازید و آنها را فراموش کنید. چکمههای کوهنوردی بهگونهای ساختهشدهاند که بتوان از آنها برای پیادهروی در مسافتهای قابلتوجهی از زمینهای ناهموار استفاده کرد و درعینحال با پوشیدن آنها در درازمدت احساس ناراحتی نکرد.

کفش نیمه سنگینی که برای برنامه و صعودهای چند روزه ۳ فصل و در صورت داشتن پارچه گورتکس برای برنامههای صعود زمستانی یک روزه مناسب است. وزن مناسب : درست است که سری کفش کوهنوردی نسبت به دیگر کفش ها وزن زیادی دارند اما این بدان معنا نیست که باید آنقدر سنگین باشند که با مقداری کوهنوردی شخص را خسته کنند. قبل از این که بخواهید کفش مناسب کوهنوردی بخرید باید بدانید که چجور کفشی با چه کاربری می خواهید! بنابراین اگر قصد دارید که کفش خود را در مناطق سردسیری و مرطوب استفاده کنید بهتر است که پوتینهای ضدآب بخرید. طراحی زیره کفش کوهنوردی با توجه به نوع کاربرد آن متفاوت خواهد بود.