کفش کوهنوردی و کوهپیمایی اصل 2022 ✔️ – چارسونِت

• به دلیل داشتن دوخت بر روی کفش نباید از آنها در مسیرهای سنگلاخی یا فرود از شن اسکی استفاده کرد. به دلیل داشتن دوخت بر روی کفش نباید از آنها در مسیرهای سنگلاخی یا فرود از شن اسکی استفاده کرد. يک پوش آن کفش کوچکی و هم اندازه پای کوهنورد است و بجاي بند کفش داراي چسبک برای بستن آن استفاده میشود و اين کفش درون کفش اصلي که بزرگتر است قرار مي گيرد . این نوع کفش ها سه پوش سنگین و بسیار قوی که مخصوص فتح کوه های هیمالیا هستند نیز از سخت ترین انواع کفش های کوهنوردی هستند. کفش های تک پوش سنگین و بسیار قوی کوهنوردی است، زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد، تمام آن ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برای حرکت روی برف و یخ طراحی شده اند.

چو زیره این نوع کفش ها غیر انعطافپذیر است، تنها روی برف و یخ به کار میرود. درمقایسه با دسته قبل، محافظت بیشتری از پا به عمل می آورند. پس پیش از آنکه یک کفش یا پوتین کوهنوردی بخرید به مهارت خود را در کوهنوردی توجه کنید. امروزه برای هر نوع برنامه کوهنوردی و برای هر فصل و منطقه کفش خاصی ساخته شده و مورد استفاده قرار میگیرد و دیگر عنوان کفشهای چهار فصل یا همهکاره دور از ذهن میباشد. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی بنا به نوع برنامه را براساس قابلیت و کارایی تقسیم بندی می شوند. همچنین سعی کنید قبل از این که به برنامه ویژه ی کوهنوردی خود بروید حتما یکبار در یک برنامه سبک از آن استفاده کنید. بهطورکلی برای همه فصلها به جز زمستان بهتر است از کفش سه فصل استفاده کنید که قابلیت هواخوری دارند و در گرما پاها را خنک و در سرما پاها را گرم نگه میدارند.

کفش سنگ با یک شماره کوچکتر تنها برای مسابقات سنگنوردی سالن کاربرد دارد. در منطقههایی که تنوع گستردهای از سنگها و دیوارههای سنگی است باید کفشی انتخاب کرد که بتواند هم از نظر لبههای کفش و هم از نظر خاصیت اصطکاک بر سنگ جوابگو باشد. کفش سنگ نوردی اگر هنگام تمرین خیس شود پس از خشک شدن جمع شده و چروک میشود و هنگام سنگ نوردی پا را ناراحت میکند. مشخصات لایه میانی EVA در کفش کوهنوردی: EVA نوعی پر کننده فومی میباشد که استفاده از آن غالبا در کفشهای ورزشی و کوهنوردی رایج است. در هنگام کوهنوردی حتی برداشتن یک گام هم اهمیت زیادی دارد و حتی در شرایطی ممکن است فاصله بین مرگ و زندگی باشد؛ به همین دلیل باید موقع انتخاب و خرید یک کفش کوهنوردی دقت زیادی کرد، تا از مهم ترین ابزار کوهنوردی یعنی پای شما محافظت کند.

کفش مناسب کوهنوردی برای فصل زمستان و در مناطقی که برف و یخبندان است، باید کفش های استوک دار و ساق بلند که از ۲ لایه ی چرم ساخته شده اند، باشد که در شرایطی مانند برف های سنگین، شما را اذیت نکند. کفش کوهپیمایی : برای مسیرهای شیب دار و گل الود و جایی که بوت های سبک کاربرد زیادی دارد استفاده می شود. کفش خوب کفشی است که کوهنورد حتی بعد از چندین ساعت پوشیدن و راه رفتن با آن، احساس خستگی و یا پا درد نکند. بطور مثال اگر کفشی انتخاب کنید که خیلی سرد و یا خیلی گرم باشد لذت کوهنوردی رو از شما می گیرد. خیر؛ اگر کفشی غیر از کفش مخصوص کوهنوردی بپوشید، آن کفش قادر نخواهد بود از پای شما در برابر آسیبها مراقبت کند. کف کفش با دوام و لبههای کناری آن با کیفیت باشد.