چرا کفشهای کوهنوردی باید متناسب باشند؟

اما این انتخاب مهم هم سختی های خودش رو داره. این که چه کفشی را انتخاب کنید اول از همه به هدف شما از رفتن به پیاده روی بستگی دارد. این کفش قابلیت اتصال کرامپون نیمه اتوماتیک دارد. برندهای بسیار زیادی در زمینه وجود دارد، بهتر است زیره این کفش نیز ویبرام باشد. اگر قصد انجام کوهنوردی زمستانی را دارید، داشتن چکمه و کرامپون سازگار برای ایمنی شما بسیار ضروری است. • هرگز برای برنامه های که چند روزه زمستانی نپوشید، احتمال یخزدگی انگشتان پا بیشتر میشود! ضمنا اگر برای خرید کفش کوهنوردی و یا هر نوع کفش ورزشی ای، نیاز به کمک دارید اون رو در بخش نظرات بنویسید. متناسب به میزان ارتفاعی که قصد دارید از آن بالا بروید باید نوع کفش را انتخاب نمایید. به منظور بهبود عملکرد کفش کوهنوردی خود، باید آن را متناسب با سایز پاهای خود انتخاب کنید تا در شرایط سخت و طاقت فرسا مسیر را به راحتی طی کنید.

ایراد مهم دیگری که بر کفش های غیر استاندارد وارد است این است که زیره کفش سفت بوده و ضربات مسیر را به پا و زانو منتقل می کند. با این حال بسیاری از کوهنوردان باتجربه نیز از این نوع کفش ها به منظور راحتی بیشتر در طول مسیر استفاده می کنند. کفشی که زیره ویبرام داشته باشد و بتواند پا و مهرهای کمر را از آسیب حفظ کند. اتصالات کرامپون (Crampon Connections) روی چکمهها پوشیده میشوند تا به هنگام راه رفتن بر روی برف و یخ اصطکاک مناسبی ایجاد کرده تا از لیز خوردن کوهنورد جلوگیری کند. کفش خوب و محکمی بنظر میرسه و یکی از محاسنش این هست که قسمت جلو و جانب کفش یک تکه بوده و دوخت نداره. اینطوری هم محکم تر هست و احتمال باز شدن دوخت در اثر برخورد با سنگ و به مرور زمان نیست و هم اینکه در زمستان نفوذ آب کمتری خواهد داشت.

این کفش رو من اخیرا (زمستان 97) در بازار دیدم و اطلاع خاصی ازش ندارم. این نوع از کفش ها بسیار راحت و آرامش دهنده برای استفاده در کل روز می باشند و بنابراین انتخاب خوبی برای کوهنوردان مبتدی است. این کفش کوه نوردی کلمبیا با وجود ساق بلند فشار های وارده به ساق پا را دفع می کند و از آسیب مچ پا جلوگیری میکند. مشکل این کفشها که در واقع کفش کوه نیستند این است که به علت ساق نسبتا کوتاه و ساختار نه چندان محکمشان، پا داخل کفش فیکس و محکم نبوده و کوهنورد احساس امنیت نمی کند. البته همانطور که گفتم فقط در حد کوهپیمایی و کوهنوردی سبک آنهم به علت محدودیت هزینه. کفش کوهنوردی میشو در دسته کوهپیمایی قرار می گیرد و دارای چرم یکپارچه و با آستر سه لایه و ضد آب است. اما اگر محدودیت هزینه داشته و برنامه های شما در حد گل گشت، کوهپیمایی و یا کوهنوردی گاه به گاه و سبک بوده و نمی خواهید فعلا زیاد هزسنه کنید، می توانید سری به فروشگاه برندهایی مثل: ملی و بلا بزنید و یک کفش کیکرز (کفش ساق دار) تهیه کنید که قیمتشان هم معمولا مناسب و زیر 100 هزار تومان (برای سال 92) است.

هنگام کوهنوردی در هر یک فصلهای سال و در هر منطقه جغرافیایی، لازم است تا کفش شما در برابر آب و رطوبت مقاومت کافی داشته باشد تا پای شما خیس نشود. استفاده از این روش باعث شده است تا این کفش از چسب و اتصال بسیار قویتری برخوردار شود و به همین دلیل امکان جدا شدن زیره از کفش، تحت هیچ شرایطی وجود نداشته باشد. همانطور که از گذشته گفته شده است پا قلب دوم است، توجه به انتخاب کفش مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همیشه گفته اند که کفش قلب دوم کوهنورد است. کفش طبیعت گردی : برای پیاده روی در آب و هوای خشک و مسیرهای سنگی و تقریبا هموار ساخته شده و مناسب برای هرگونه پیاده روی های روزانه است. عملیات دباغی همانند سایر چرم ها، بر روی چرم نبوک هم انجام میشود و در مرحله فینیشِ چرم، رخ پوست گاوی پرداخت شده تا چرم ظاهری مخملی و پرزدار پیدا کند؛ به این ترتیب چرم نبوک حاصل میشود.