چرا کفشهای کوهنوردی باید متناسب باشند؟

این زیره باکیفیت در برابر سایش مقاوم است و از همه مهم تر فشارهای وارده به پا را تا حد زیادی کاهش داده و امکان راحتی هر چه بیشتر پا را فراهم می کند. این گروه تولیدی در جهت پیشبرد اهداف خویش در خصوص رضایتمندی مصرف کنندگان گرامی ، با استفاده از قالب های استاندارد و طبی و با در نظر گرفتن فرم و شکل پا و ساختار بدن انسان دامنه فعالیت خود را با تولید انواع کفشهای چرمی مجلسی راحتی و اسپورت گسترش داده است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که یک رویه کفش کوهنوردی در عین قابل ارتجاع بودن باید استحکام خوبی هم داشته باشد و در مقابل سرما و گرما مقاوم باشد، در انتها هم بهتر است به این نکته اشاره کنیم که روی کفش باید تا روی قوزک های پا را بپوشاند. فقط توجه داشته باشید که اگر کفش شما از قوزک پا محافظت نکند، در مسیرهای سنگلاخی مشکل ساز میشود.

اکثر آنها دارای پاشنه بلند هستند که به عنوان حامی فوقالعادهای دور قوزک پا میپیچد. بهتر است کفش دارای لایه محافظتی از پنجه پا نیز باشد. لایه سیمپاتکس نیز مانند گورتکس ضد آب و ضد باد و دارای قابلیت تنفسی است. این کفش ها ضد آب هستند اما برای حفظ و داشتن همان کیفیت اولیه، نیاز به تجدید دوره ای دارند. موادی که برای رویه کفش کوهنوردی استفاده میشود شامل چرم تمامدانه، چرم خردشده، چرم نوبوک، چرم مصنوعی، غشای ضد آب، وگان و عایق میباشد. یکی از مهمترین دلایل برای این موضوع، طراحی ویژه زیرههای کفش کوهنوردی میباشد. یکی از اشکالات کفشهای چرمی زمستانی، وزن بالای آنها بود اما با اختراع لایهها و پارچههای جدید تا حدودی این نقص جبران شد. یکی از پیشکسوتان کوهنوردی تبریز که از کودکی به ورزش کوهنوردی گام گذاشته و با توجه به کمبود امکانات و لوازم همیشه جزو نام آوران کوهنوردی بوده اند آقای جلیل مجملی می باشند.

به تازگی لایهای نو با نام کولار نیز به بازار معرفی شده است که خاصیت شوکگیر یا ضربهگیر دارد که با استفاده از آن فشار ضربههای وارده به کف پا را کاسته، پا دیرتر خسته میشود و در سرازیری زانوها کمتر آسیب میبیند. ایشان از آن زمان با سختیهایی که در صعود داشته اند مخصوصا صعودهای زمستانی که باعث یج زدگی انگشتان و اعضادر بعضی افراد منجر به قطع انگشتان پا در اثر یخ زدگی می شد ودردسرهای فراوانی را برای یک کوهنورد به وجود می آورد تلاش کرده اند تا بتوانند در جهت تولید کفش کوهنوردی گامی بردارند. برای کوهنوردی های بدون برف و داشتن یخ از استفاده این کفش بپرهیزید که باعث صدمه به پای شما می گردد . برای مثال ممکن است با کاهش تنفس در غشا باعث عرق کردن پا در تابستان شوند.

کف پا نه تنها در وضعیت مستقیم و مناسب برای چکمه کوهنوردی قرار خواهد گرفت، بلکه پاها و لگن نیز برای مقاومت در برابر نیروهای تجربه شده در هنگام کوهنوردی، صافتر شده و در موقعیت قویتری قرار میگیرند. کفشهای کوهنوردی بسیار بادوام هستند و با کفی محکمتر از کفشهای سبک، برای کوهپیماییهای سبک و سنگین مناسب میباشند. این نوع کفش برای حمل بارهای سنگین در سفرهای چند روزه به مناطق خارج از شهر طراحی شده است. در نوع سه پوش علاوه بر اين دو کفش يک لايه گتر بلند نيز بر روي کفش قرار ميگيرد که به دور کفش دوخته شده و تمام رويه و اطراف کفش را در برميگيرد.