ویژگیهای کفش کوهنوردی • هر آنچه درباره آن نیاز است بدانید • وبلاگ واسط کالا

دانستن اینکه شما تا چه حد در کوهنوردی مهارت دارید میتواند به شما در خرید بهترین کفش کمک کند. کفشکوهنوردی نباید بیش از حد بزرگ باشد مگر در قسمت شست پا. همچنین کفش هایی با پاشنه بزرگ و محکم که از لاستیک ساخته شده اند را انتخاب کنید. همچنین تکنولوژی Goretex بکار رفته در آن باعث شده تا این کفش دارای خاصیت ضد آب بودن و همچنین تهویه هوا باشد. در هر دوی این موارد میتواند باعث درد پا و ایجاد تاول شود. یراق های کفش دارای ساچمه می باشد تا مانع از یخ زدن و پاره شدن بند شود و همچنین باعث می شود تا بند به صورت یکنواخت جمع شود.

همچنین داشتن زیره های تمیز از حمل گونههای مختلف گیاهی از یک منطقه کوهپیمایی به منطقه دیگر جلوگیری میکند. هنگام کوهنوردی وزن بدن روی پاشنه پا قرار می گیرد که این امر اهمیت انتخاب کفش را از نظر استحکام و زیبایی دو چندان می کند . همیشه از وجود فضای کافی در جلوی پنجه اطمینان حاصل کنید زیرا اگر اندازه کفش دقیقاً با پا مطابقت داشته باشد، نوک انگشت پا و مخصوصاً شست پا هنگام پایین آمدن از کوه آسیب می بیند زیرا تحت فشار و فشرده شدن هستند. کفشهای ساق بلند تعادل بیشتری برای شما به وجود میآورند و از مچ پا در برابر آسیبها محافظت میکند.

این ماده بسیار بادوام است و به شما در عبور از زمینهای ناهموار کمک میکند. معمولاً این کفشها کفیهای سخت و بادوامی دارند و شما را در تمام مسیر یاری میکنند. از آنجایی که این ورزش می تواند خطرناک باشد، استفاده از کفش نامناسب امنیت شما را به خطر میاندازد؛ بنابراین با خرید کفش مناسب از شهپر امنیت خودتان را تضمین کنید و با خیال راحت کوهنوردی نمایید. در صورت صعود به ارتفاعات بالای 5000 متر می بایست از کفش هیمالیانوردی (Expedition) استفاده شود . کاربرد این کفشها در ارتفاعات تا هفت هزار متر و نیز صعودهای زمستانی چند روزه میباشد. قطعا کفش کوهنوردی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست . به طور کلی انتخاب کفشکوهنوردی ضدآب یک ترجیح شخصی محسوب میشود. به طور کلی برای خرید کفش دقت کنید تا اندازه آن ۱ الی 2 شماره از پای شما بزرگتر باشد و این فضا را توسط جوراب ضخیم کوهنوردی پر کنید.

کفشهای کوهنوردی که به فرم نیمبوت هستند میتوانند ثبات نسبی برای مچ پای شما فراهم کنند. در واقع هر یک از این مواد در ساخت کفش، نقاط ضعف و قوت خود را دارند و طراحان برندهای مطرح کفش کوهنوردی سعی میکنند با در نظر گرفتن مواد مناسب برای هر یک از قسمتهای کفش به بهترین ترکیب دست یابند. مهمتر از تمام این مسائل راحتی در هنگام استفاده است در واقع رویه کفش باید به گونه ای باشد که پا در داخل کفش احساس راحتی کند. همچنین میتواند بخش زیادی از وزن سنگین وسایل شما را تحمل کند. همچنین همیشه باید کفشهای کوهنوردی را همراه با جوراب بخصوص جورابهای ضخیم بپوشید تا احساس راحتی و تناسب آن را حس کنید.