ویژگیهای کفش کوهنوردی • هر آنچه درباره آن نیاز است بدانید • وبلاگ واسط کالا

برای کوهنوردی های بدون برف و داشتن یخ از استفاده این کفش بپرهیزید که باعث صدمه به پای شما می گردد . شما باید جنس مناسب برای راحتی در مسیر را پیدا کنید. لازم به ذکر است بدانید بند کفش های کوهنوردی باید تا سر پنجه ادامه پیدا کند تا راحت تر در پا شما کیپ بشود و آسان تر بتوانید کفش را از پا خود در بیاورید. بنابراين کفش که محافظ پا بوده و از مهمترين وسايل و پوشاک کوهنوردي به شمار مي رود. همانطورکه شنیدهاید پا قلب دوم انسان است و در تفریحات و ورزشهایی مثل کوهنوردی مهمترین عضو از بدن به شمار میروند و بار سنگینی را به دوش میکشند، بنابراین مهم است که به محافظت کامل از آنها توجه و بهترین پوشش را برایشان انتخاب کنیم. چکمههای کوهنوردی مانند کفشهای کتانی برای انواع خاصی از رشته کوهنوردی ساخته شدهاند و از ضروریترین تجهیزات طبیعتگردی به شمار میروند.

این کفشها شبیه کفشهای دویدن هستند. کفشهای بدون ساق برای دویدن و پیادهرویهای سبک مناسب هستند اما نمیتوانند در برابر آسیبهای مختلف از مچ پا محافظت کنند. بهترین نسخه برای افرادی که عاشق دویدن در ارتفاعات هستند، این نوع چکمهها یا کفشهای کوهنوردی است که به کفش طبیعگردی هم معروف هستند. اگر به دنبال خرید کفش هستید که در عین راحتی و بهره گیری از کفی مرغوب مقاومت بالایی برای انواع برنامه های کوهنوردی داشته باشد این برند مناسب شماست این مدل کفش پرای کوهپیمایی و حرکت در دامنه ها و طبیعت گردی طراحی شده است همچنین برای استفاده شهری هم مناسب است.

در ساخت این کفش موارد دیگری از نیازهای کوهنوردان نیز رعایت شده از جمله تهیه آستری از پارچه ضد تعریق و بسیار مقاوم، طراحی آناتومیک و استاندارد زیره، قالب استاندارد، کفی طبی، دوخت زیره به رویه کفش برای بالا بردن مقاومت کفش، اندازه ساق مناسب برای حفاظت مچ پا از پیچ خوردگی، استفاده از جنس زیره ضد لغزش، جابندی فلزی و پرچ شده روی کفش. چکمههای پیادهروی از مچ پا پشتیبانی میکنند و نسبتاً سفت هستند. کفشهای طبیعتگردی برای پیادهروی روزانه در کوهپایهها بسیار مناسب هستند، اگرچه بسیاری از کوله به دوشهایی که راه دوری در پیش دارند نیز، از این نوع کفش استفاده میکنند.

چکمههای پیادهروی کوهستانی یا کوهنوردی برای پیادهروی در کوه و تپه و برای کوهنوردی طراحیشدهاند. شما باید در هنگام خرید حتما کفش را پا بزنید تا مطمئن شوید که در آن راحت هستید و کفش شما تمام معیارهای مناسب برای یک پیادهروی خوب را دارد. البته این نکته را در نظر بگیرید که در هنگام پیادهروی زیاد پاها قدری متورم میشوند و انگشتان پا نیاز دارند تا فضای کافی داشته باشند، بنابراین باید در قسمت پنجه کفش بتوانید به راحتی انگشتان پایتان را حرکت دهید. به این منظور باید به این ویژگی توجه بسیاری داشت تا در حین کوهنوردی، آبی به درون کفش نفوذ نکند که در نهایت باعث سرما و آسیب رساندن به پای افراد شود.