ویژگیهای کفش کوهنوردی • هر آنچه درباره آن نیاز است بدانید • وبلاگ واسط کالا

باید تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا از نکات مهم و ضروری برای خرید کفش کوه غافل نشوید. همانطور که می دانید در اکثر مواقع کوهنوردان به دنبال کفش کوهنوردی راحت هستند چون در هنگام کوهنوردی باید مسیر طولانی را طی کنند و مطمئناً مسیری که طی میکنند ناهموار است در نتیجه باید کفش کوهنوردی را خریداری کنند که به راحتی بتوانند مسیر طولانی را بدون خستگی پیمایش نمایند زیرا اگر در ساخت کفش شما از متریال با کیفیت و خوب استفاده نشده باشد در هنگام کوهنوردی با چالش مواجه می شوید و نمی توانید با لذت کوهنوردی کنید (یکی از دلایل لذت نبردن از کوهنوردی می تواند خستگی پا های شما باشد) این نکات را در نظر داشته باشید که کفش های کوهنوردی انواع مختلفی دارند در نتیجه باید فاکتورهای ویژه ای را در هنگام خرید کفش کوهنوردی راحت مد نظر قرار دهید برای مثال کفی کفش یا همان تخته کفش یکی از مهمترین فاکتورهایی است که یک کوهنورد در هنگام خرید کفش کوهنوردی باید به آن توجه کند.

کوهنوردی یکی از سرگرم کننده ترین ورزش های جهان است و بسیاری از افراد از انجام آن لذت می برند. بسیاری از افراد اهل کوهنوردی در سفرهای خود با کفشهای مختلف، تجربیات شخصی جدیدی را کشف میکنند. برخی زیره ها آنقدر زیبا هستند که خودشان معیاری برای خرید کفش کوهنوردی اند! بنابراین شما به کفش های چند منظوره نیاز دارید که در یخچال های طبیعی با تنگناها و همچنین در صخره ها یا در امتداد مسیرها ی برفی و یخی به خوبی عمل کند. قسمتی از زیره ویبرام که با سطح زمین در تماس است دوام و اصطکاک بالایی دارد تا در شرایط سخت و دشوار از پای شما محافظت کند. اگر در ساخت لایه ی میانی کفشی که استفاده می کنید، موادی مناسب نظیر EVA به کار رفته باشد، فشاری که از ضربات واردشده به سطح زمین به پای شما برمی گردد تا حد بسیار زیادی کم می شود.

علاوه بر ساختار رویه ، این دسته کفش ها در قسمت هایی نظیر پنجه، پاشنه یا قسمت های کناری به وسیله موادی نظیر چرم مصنوعی، چرم طبیعی، پلی اورتان یا لاستیک تقویت می شوند. بعد از اینکه این سوال ها را از خود پرسیدید، بهتر است در مورد ویژگی های کفش برای هر فصل اطلاعات کسب کنید و با خود صادق باشید که واقعا آیا شما یک کفش کوهنوردی حرفه ای می خواهید یا کفشی که برای طبیعت گردی های سبکتر مناسب است، کارتان را راه می اندازد. یک عایق حرارتی از الیاف مصنوعی پلی استر است و به دلیل حفظ گرمای بدن برای تولید پوشاک و رویه کفش کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع زیره کفش کوهنوردی ستون اصلی کفش است. همچنین داشتن لایه ی میانی ضخیم باعث می شود گرمای کمتری از طریق کف کفش هدر برود و در نهایت بتوانید از پای خود به خوبی در برابر سرما حفاظت کنید.

به دلیل چگالی پایینی که دارد باعث سبکی کفش می شود. زیره کفش کوهنوردی در قسمت بیرونی آن است که در تماس مستقیم با زمین قرار دارد و از پاهای شما در برابر عوامل بیرونی محافظت می کند. این الیاف کم حجم، گرمایش فوق العاده ای دارند و در ساخت رویه کفش کوهنوردی زمستانی استفاده می شوند. این نوع کفش ها مقاومت کمتری نسبت به سرما دارند. عمدتا قیمت کفش های کوهنوردی نسبت به سایر کفش ها بیشتر است؛ به همین دلیل اگر کفشی که انتخاب می کنید، دوام زیادی دربرابر سایش و پوسیدگی نداشته نباشد، از لحاظ اقتصادی به صرفه نخواهد بود. در حقیقت با توجه به مسیر کوهنوردی و فصل انجام آن که به زمستان یا سه فصله تقسیم میشود کفش ها ویژگی­های متفاوتی خواهند داشت. در اغلب کفش های کوهنوردی، بخش لایه زیرین کفش متناسب با کاربری متفاوت تهیه و تولید می شود که می توان به کفش های سنگ نوردی، زمستانه یا سه فصله اشاره نمود.