ویژگیهای کفش کوهنوردی • هر آنچه درباره آن نیاز است بدانید • وبلاگ واسط کالا

بنابراین برای داشتن تنفس و تبادل رطوبت برای ساخت رویه کفش کوهنوردی استفاده می شود تا در شرایط بارانی و برفی از نفوذ آب و باد جلوگیری شود. زیره Rubber با وجود استحکام بالا، قدرت انعطاف پذیری بسیار خوبی هم دارد و همین ویژگی باعث میشود که در ساخت کفشهای کوهنوردی از این نوع زیرهها استفاده شود. یکی از لوازم و تجهیزات زمستانی بسیار کاربردی و ضروری در فعالیت های کوهنوردی و طبیعت گردی ، زنجیر کفش یا کرامپون میباشد ، استفاده از زنجیر کفش مناسب و استاندارد به کاربر این امکان را میدهد تا به راحتی بر روی سطوح برفی و یخی قدم بر دارد و از سر خوردن و بروز حوادث ناشی از آن جلوگیری نماید. زنجیر کفش کوهنوردی Fisker از متریال با کیفیت و بادوام ساخته شده و علاوه بر موارد و ویژگی های ذکر شده تا دمای 30- درجه سانتی گراد نیز قابل استفاده میباشد. در قسمت رویی بالایی یک چکمه کوهنوردی برای محافظت و حمایت از پا با یک تنه کاملاً مناسب در نظر گرفته شده است.

از قدیم یک ضرب المثلی بود که می گفتند هرچقدر پول بدهی همانقدر آش میخورید، توجه داشته باشید که در هنگام خرید کفش کوهنوردی نباید به دنبال ارزانی بود چون اگر شما کفش با کیفیت خریداری نکنید باید سخت ترین شرایط در هنگام کوهنوردی را تجربه کنید. آیا کفشتان را برای کوهنوردی در کوه های کم ارتفاع و مسیرهای ساده لازم دارید یا کوه هایی که نیازمند مهارت های حرفه ای تری است؟ همان یخ شکن های متداول کوهپیمایی هستند که عموما دارای ۴ یا ۶ شاخه بوده و اصولا در کوهنوردی به کار نمی آیند. با در نظر گرفتن تغییرات صورت گرفته در طراحی بهترین کفشهای کوهنوردی توسط برندهای مطرح همچون سالمون و آدیداس، هر جفت از مدلهای جدید حداکثر یک کیلوگرم وزن دارند و این در حالیست که پوتینهای چرمی سابق اغلب نزدیک به 2 کیلوگرم وزن داشتند. اگر بعد از هر برنامه کفش را تمیز و خشک نکنید؛ بعد از مدتی دوباره باید کفش بخرید.

فراموش نکنید که کفش کوهنوردی را با جوراب مخصوص کوه میپوشند. هنگام کوهنوردی وزن بدن روی پاشنه پا قرار می گیرد که این امر اهمیت انتخاب کفش را از نظر استحکام و زیبایی دو چندان می کند . لاگ هایی که به فاصلهی زیادی قرار دارند، اصطکاک خوبی دارند و همچنین اگر بر روی گلها راه بروید، این گلها بهراحتی میریزند. برای راه رفتن روی یخچالها یا برفهای سفت شده، میتوان کرامپون ها را به آنها متصل کرد. همیشه چکمهها را با آب تمیز کاملاً بشویید. کفیهایی که کاملاً مناسب پاهای کوهنورد هستند، حداکثر تعادل را تضمین میکنند. آسترها و روکشها محافظت و راحتی بیشتری را برای پا ایجاد میکنند. کوهنوردها با توجه به برنامهها و کوههایی که میخواهند بروند، کفش موردنظرشان را انتخاب میکنند. چرم دوشاخه: اغلب با چرم نیمه مصنوعی ساخته می شود، این مواد تنفس خوبی را برای پای شما به وجود میآورند.جرم دوشاخه به اندازه چرم تمام مقاوم در برابر آب نیست.

وقتی مواد پی وی سی با مواد پلی یورتان ترمو پلاستیک TPU ترکیب می شود . نسبت به تمامی کفش های دیگر انعطاف پایین تری دارد و لایه اول آن حالت گتر بلند و ضخیمی دارد که بر روی لایه ای دیگر قرار گرفته و با دوخت کفش را عایق قوی تر در برابر رطوبت و هوای سرد می سازد . یک گزینه که کمتر مورد توجه قرار میگیرد، استفاده از کفشهای نسبتاً سبک با کفی نازک است. نبوک گونهای چرم مینیاتوری است، که از چرم اصلاح شده ساخته شده، ولی مورد پرداخت قرار نگرفته است. کفی در پایینترین قسمت داخلی است که پا روی آن قرار میگیرد. کف ویبرام برای اولین بار در چکمه های کوهنوردی استفاده شد و جای آنها را به جای کف های چرمی مجهز به سرپیچ یا ورقهای استیل که معمولاً تا آن زمان استفاده می شد ، قرار داد. مهمترین مشخصه کفش های کوهنوردی جنس آن است که با دیدن ظاهر آن نیز می توانید متوجه تفاوت آن با کفش های پیاده روی شوید.