ویژگیهای کفش کوهنوردی • هر آنچه درباره آن نیاز است بدانید • وبلاگ واسط کالا

جنس رویه این کفش از چرم و مواد مصنوعی است. این کفش از مواد مخصوص و با روش خاص تولید می شوند . مهمترین مشخصه کفش های کوهنوردی جنس آن است که با دیدن ظاهر آن نیز می توانید متوجه تفاوت آن با کفش های پیاده روی شوید. از وقتی که کفش های کوهنوردی برند خارجی افزایش قیمت داشت و افراد کیفیت و قیمت کفش کوهنوردی ایرانی مشاهده کردند هر روز به محبوبیت آن اضافه می شود. به یاد داشته باشید که کفشهای کوهنوردی به گونهای طراحی شدهاند که بدون جوراب پوشیده میشوند اما اگر در آینده نیاز به متعادل کردن کشش کفش دارید، میتوانید جوراب نیز پوشید. در فصل تابستان اگر مسیری که برای کوهنوردی در پیش روی دارید خیلی پر از سنگ و چاله و دست انداز نیست و می خواهید بیشتر پیاده روی کنید تا کوهنوردی، کفش هایی با کف صاف و بدون استوک برایتان مناسب تر است، چون باعث می شود راحت تر بتوانید حرکت کنید.

این نوع کفش معمولا چیزی بین کفش یک پوش و دوپوش است. به این ترتیب که تنها از یک طرف کاملاً ضد آب و باد است، در نتیجه از داخل بخار و گرمای ناشی از تعرق و فعالیت را به خارج فرستاده و از خیس شدن پوشاک زیر و سرمازدگی جلوگیری میکند. لایهای ویژه از کربن و لاستیک، که معروفترین آن نام تجاری “ویبرام – “Vibram ایتالیا بوده، مادهای سخت، ضد لغزش و پراستحکام است. لایه گورتکس که در انواع پوشاک زمستانی کوهنوردی نیز بکار میرود دارای خاصیت یک طرفه بودن است؛ یعنی تنها از یک طرف کاملاً ضد آب و باد است و در نتیجه از داخل بخار و گرمای ناشی از تعرق و فعالیت را بخارج میفرستد و از خیس شدن پوشاک زیر و سرمازدگی جلوگیری میکند. کفش کوهپیمایی یا ترکینک کفشهایی سبک است و برای صعودهای یک روزه یا چند روزه سبک و کم ارتفاع بکار میرود.

کفش سنگنوردی یا کتان سنگ جهت صعودهای داخل سالن یا سنگنوردی طبیعی بکار میرود. لایه تینسولیت نیز گرمازا بوده و در کفشهای زمستانی و سنگین بکار میرود. این نوع کرامپون نیز با همه نوع کفش سنگین کار میکند. کفش کوهنوردی یا کفش نیمه سنگین که برای سه فصل اول سال مورد استفاده قرار میگیرد. اگر به دنبال یک بار استفاده از وسایل هستید بهتر است آنرا اجاره کنید یا از دوستانتان قرض بگیرید. ۴- در طی صعود یک مسیر طولانی عمل تمیز کردن کفش را میتوان با همراه داشتن کمی آب و یک عدد مسواک و یک تکه پارچه چندین مرتبه تکرار کرد. چگونه میتوان چکمههای کوهنوردی را تمیز کرد؟

میتوان شب در داخل چادر و کیسه خواب کفش بیرونی را از پا درآورد و از پوش داخلی به عنوان جوراب یا کفش داخل چادر استفاده کرد. شبیه کفشهای معمولی ورزشی یا اسپرتکسهای معروف میباشند. پوش دوم کفش یا از جنس چرم است یا از جنس فایبر گلاس که نوع اخیر شبیه کفشهای اسکی است. ترکینگ به معنای سفر پیاده در مناطقی است که اصولا وسیله ی نقلیه آنجا نباشد یا امکان آمدن آن ها وجود نداشته باشد. ۶- کف کفش با دوام و لبه های کناری آن با کیفیت باشد. اصولا از این نوع کفشها با توجه به عوامل مختلفی چون نوع مسیر، میزان استفاده از کفش و …