ویژگیهای کفش کوهنوردی • هر آنچه درباره آن نیاز است بدانید • وبلاگ واسط کالا

با اینکه تمامی برندهای معتبر در تولید بهترین کفشهای کوهنوردی، تا حدی از EVA استفاده میکنند اما کیفیت آن در تمامی مدلها و برندها یکسان نیست. در مقابل برخی از مدلها از خاصیت چسبندگی بالا برای بالا رفتن از سنگها بهره میگیرند. اگر بخواهیم به زبان ساده تر این نکته را به شما توضیح دهیم باید بگوییم در مقیاس کوچکتر اگر با کفش های معمولی به پیاده روی بپردازید مطمئناً پاهای شما درد خواهد گرفت و این مسئله به دفعات برای تمام افراد اتفاق افتاده است که با کفش های معمولی یک مسیر را پیاده روی کردند و پاهایشان خسته شده است.

این به این دلیل است که، کفشهای ضدآب با یک رویه آستر غیرقابل تنفس پوشیده شدهاند. کفش کوهنوردی آسیا Argamon مجهز به آستر داخلی بسیار مقاوم در برابر رطوبت و نفوذ آب است. کفش شما نباید خیلی گشاد یا خیلی تنگ باشد. گاهی اوقات مواد افزودنی مانند کربن برای تقویت سختی به کفشهای کوهنوردی کولهپشتی یا چکمههای کوهنوردی اضافه میشوند. از ویژگیهای کفش کوهنوردی با غشای ضد آب این است که چکمهها و کفشهایی که بهعنوان ضد آب شناخته میشوند، رویه کفش از موادی ساختهشده که هم ضد آب هستند و هم قابلیت تنفس دارند (مانند Gore-Tex® یا eVent®) تا پا را در شرایط مرطوب خشک نگهدارند.

هر بار که چکمههای شما خم میشوند، ورود ذرات خاک، شن و ماسه به چرم و پارچه آنها عمیقتر میشود و مانند کاغذ سنباده باعث خراب شدن و خورده شدن چرم و پارچه میشوند. اولین کاری که برای شروع کوهنوردی باید انجام بدهید، خرید کفش کوهنوردی است. البته برای جلوگیری از پیچ خوردن پا باید قوزک پا را بپوشاند و بندهای آن تا ناحیه پنجه ادامه داشته باشد. باید احساس کنید که کفش به راحتی تمام پای شما را در بر گرفته است و لیز خوردن کف پا را از بین میبرد. زیره کفشهای کوهنوردی به گونهای طراحی میشود که با میزان کشش مناسب نسبت به زمین از سر خوردن، سقوط و یا از دست رفتن تعادل بر روی زمینهای سنگی، یخی و شیبدار جلوگیری کند. چکمههای سفتوسخت ممکن است چیز خوبی به نظر نرسد، اما برای پیادهروی طولانی در زمینهای سنگلاخ و ناهموار میتواند راحتی و ثبات بیشتری داشته باشد.

بهترین زمان برای امتحان کفش آخر روز یا بعد از انجام یک پیاده روی طولانی است. یک نمونه از کفشهای هایکینگ، مدل Salomon X Ultra 3 میباشد که حتی برای بسیاری از کوهنوردان حرفهای نیز میتواند انتخاب مناسبی باشد. کفی میانی که شبیه بالشتکی، ضربه را گرفته و تا حد زیادی باعث سفتی قسمت عقبی کفش میشود. کفش کوهنوردی یا پوتین؟ چکمهها و کفشهای طبیعتگردی مناسب گیاهخواران بدون هیچگونه مواد حیوانی یا محصولات جانبی ساخته میشوند. از مدلهای مختلف کفش طبیعتگردی خارجی میتوان به برندهای معتبری چون اسنوهاک ، هامتو یا هومتو نام برد . در گام بعدی میتوان با توجه به توضیحات ارائه شده مشخصات مورد انتظار را تعیین کرده و در نهایت با فیلتر گزینههای موجود بر اساس مشخصات تعیین شده، بهترین مدل کفش کوهنوردی را انتخاب کرد.