ویژگیهای کفش کوهنوردی • هر آنچه درباره آن نیاز است بدانید • وبلاگ واسط کالا

متاسفانه خیلی از افراد علاقهمند به کوهنوردی بدون مشورت با کوهنوردهای حرفهای و باسابقه کفش کوهنوردی میخرند یا با توجه به برخی از ویژگیهای ظاهری اقدام به خرید کفش میکنند. در صورتی که با کفش کوه خود درست راه بروید و آنها را تمیز نگه دارید، هم خاصیت ضدآب بودنشان را حفظ میکنند و هم دوام بیشتری خواهند داشت. نوع جنس کفش کوه با نوع پاک کردن آن بسیار مهم است. اگر از آن دسته کوهنوردانی هستید که همیشه هدفتان مشخص است و با توجه به تواناییهایتان تا محدوده خاصی فعالیت میکنید و به ارتفاعات مشخصی میروید، کارتان راحتتر است؛ چون یک مدل کفش برایتان مناسب خواهد بود و بنابراین یکبار هزینه میکنید. یکی از سایت های معتبر و شناخته شده ای که امروزه از بهترین و کامل ترین منابع تامین کالا در تمامی جهان به شمار می آید، سایت ایبی ebay می باشد. اگر کفش کوه شما راهنما یا بروشور دارد از آن استفاده کنید، به علاوه باید اطلاعاتی هم در مورد ضدآب کردن و نگهداری، در راهنمای کفش کوه یا سایت سازنده وجود داشته باشد.

به دلیل سطح نا هموار کوه یا هر نقطه از طبیعت، کفش کوهنوردی 1-باید به گونه ای باشد که از مچ پای شما به خوبی مراقبت کند و آن را کیپ نگه دارد. • هرگاه با یک کفش جدید به کوه میروید به محض ایجاد سوزش در نقطه ای از پایتان سریعا آنرا با چسب بپوشانید. حفاظت از کفش کوه شامل تمیز کردن، حفظ شرایط نگهداری و ضدآب بودن است. سبک کفش کوهنوردی به شکل ظاهری آن، عایقبودن یا نبودن و کرامپونخور بودن آن به چند مدل دستهبندی میشود. • به علت سنگین و حجیم بودن این کفشها در هنگام حرکت روی شیبهای کم و مخصوصا سراشیبیها، بندپوش داخلی را باز کنید یا شل ببندید تا راحتتر حرکت کنید و در برنامههای فنی و استفاده از کرامپون بندها را محکمتر ببندید تا پای شما در کفش بازی نکند.

۱- جیر (بعد از مدتی گشاد میشود، مخصوصا اگر بدون آستر باشد). مخصوصا اینکه مجبورید برای این کار دستکش خود را نیز درآورید. پس بهتر است با در نظر گرفتن نکات مهمی مانند جنس، سایز و نوع کفش یک محصول مناسب برای پیادهروی و برای کوهنوردی خود خریداری کنید. ۵- پنجه کفش که در برگیرنده انگشتان پا است، سخت و محکم باشد. از ویژگیهای کفش کوهنوردی که ترمز پاشنه دارد این است که ترمز پاشنه برای محافظت از مچ پا به هنگام پایین آمدن از سراشیبی در کفشهای کوهنوردی تعبیه میشود. 6- به صورت کلی کفش کوهنوردی باید 1 شماره از پایتان بزرگتر باشد ولی حتما باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید، کفشهای کوهنوردی به دلیل شکل ساخت به هیچ وجه جا باز نمیکنند! این کفش ها باید علاوه بر سبکی، عایق قوی حرارت نیز می باشند و در طراحی ساختار آن ها راحتی پا و قابلیت مانور دادن با کفش ها بسیار مهم است.

کفش کوهنوردی سنگین (High Mountain): کفشهای سنگین و بسیار قوی این بخش قابلیت نصب کرامپون (یخ شکن) دارد و مناسب صعود بلند زمستانی است. شامل کفشهای با وزن سبک است. توجه داشته باشید که اگر کفش مورد نظر شما وزن زیادی داشته باشد، در مدت زمان کوتاهی میتواند باعث خستگی شما شود. حتی میتوانید کوله پشتیهای بزرگ و سنگین را همراه خود ببرید زیرا وزن آنها تا حد زیادی به بوت منتقل میشود. هشدار: هیچگاه برای اولین بار کفش نو را در یک برنامه سنگین استفاده نکنید! برای خشک کردن از گرما و آتش و نور مستقیم آفتاب استفاده نکنید. اگر ساق کفش سفت باشد باید انتظار آن را داشته باشید که ممکن است در قسمت بالای پاشنه پا آسیب ببینید زیرا بعد از راه رفتن طولانی باعث ایجاد زخم در پاهای شما میشود، فراموش نکنید که آستر نرم یک کفش اصطکاک را کاهش می دهد.