مقاله 1.کفش کوهنوردی چیست ؟

کفشهای سنگین دوپوش و کفش هیمالیانوردی برای برنامههای تخصصی و فوقحرفهای ساخته شدهاند و معمولا قیمت بالایی دارند. امروزه در کوهنوردی صحبت از کفشی که بتوان از آن در برنامههای مختلف در طول یک سال استفاده کرد، کاملا بیهوده است و باید برای هر برنامه خاص کوهنوردی، کفش مخصوص آن را تهیه کرد. دانستن این نکته مهم است زیرا پاهای گرم بیشتر در معرض تاول قرار دارند. 1- خیلی گشاد نباشد: ایجاد تاول های پوستی می کند. در هنگام خرید کفش کوهنوردی راحت زمانی که وارد فروشگاه می شود باید نکات بسیار مهمی را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که کفش برای شما مناسب است، برای مثال در ابتدای کار باید یک جوراب ضخیم بپوشید و بعد کفش را تست کنید چون زمانی که شما به کوهنوردی می روید به علت فشار مضاعفی که بر روی بدن بر اثر شرایط جوی وارد می شود پای شما باد می کند به همین دلیل شما به راحتی می توانید تشخیص دهید که در هنگام باد کردن پا این کفش مناسب پای شما است یا خیر، نکته دوم که باید در هنگام تست کردن کفش انجام دهید این است که بعد از پوشیدن کفش پاها را تا جایی که امکان دارد به سمت جلو فشار دهید و پنجه های پایتان را کاملاً در جلوی کفش بگذارید در این صورت بعد از انجام این کار به اندازه قطر یک انگشت در پشت پای شما تا انتها کفش فاصله ایجاد می شود در صورتی که این فاصله ایجاد شد مطمئن باشید که کفش برای شما مناسب است.

• جوراب خوب نقش مهمی در افزایش کارایی کفش شما دارد. بهتر است وقتي استفاده شود که کفش شما نو است و هنوز استفاده نشده است. قسمت آنتی اسنوی آنها در نوک کفش بسیار کوچکتر است و یا اصلا این قسمت را ندارند. شامل کفشی سه پوش سنگين و بسيار قوي کوهنوردي است، زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد، پوش اول آن یک گتر بلند است که بر روي کفش قرار مي گيرد و به دور کفش دوخته شده و تمام رويه و اطراف کفش را در بر مي گيرد. مراقب سنگها باشید. جنس پوش خارجی بعضی از این کفشها سخت بوده و ممکن است در اثر ضربه شدید بشکند. یک کفش ایدهآل برای کوهنوردی، با مشخصات ویژهای همچون وزن بهینه، مقاومت در برابر آب، جلوگیری از تاول، راحتی، دوام و جذابیت تعریف میشود.

به طور کلی انتخاب کفشکوهنوردی ضدآب یک ترجیح شخصی محسوب میشود. بیشتر چکمهها در هنگام خرید، ضدآب هستند. 1- پس از انتخاب نوع کقش مورد نظر براساس نیاز خود، جهت امتحان كفش كوهنوردي در فروشگاه، يك جفت جوراب ضخیم از نوعي كه در فعاليت هاي خود به پا مي كنيد همراه داشته باشيد. در برنامه های فنی و استفاده از کرامپون بند ها را محکم تر ببندید تا پای شما در کفش بازی نکند. اگر سوالی دارید می توانید از طریق فرم ارسال دیدگاه آن را با ما در میان بگذارید. اين کفش ها که اصطلاحا کتاني سنگ نيز ناميده مي شودند با شکل خاص و مواد خاصی تولید می شود. تنها برای سنگ نوردی داخل سالنهای ورزشی استفاده میشود. با استفاده از این کفش های تهاجمی می توانید بهترین گیرش را بدست آورده و سنگ را احساس کنید.

• هرگز برای برنامه های حتی یک روزه زمستانه، نپوشید! از این کفشهای نیم بوت میتوانید برای پیادهروی و کوهنوردیهای دو یا سه روزه با یک کولهپشتی سبک استفاده کنید. • یک توصیه دوستانه از خرید کفشهای پلاستیکی (رویه فایبرگلاس) دو پوش خودداری کنید. • در مسیرهای غیر برفی هرگز استفاده نکنید. • پس از خرید و قبل از استفاده از آن در یک برنامه سنگین، آنها را در یک برنامه سبک به پا کنید و بیازمایید. اگر میخواهید این هیجان را بهتر حس کنید بهتر است کفش مناسب بپوشید تا پاهایتان شما را در تمام مسیر همراهی کنند. نوع جنس کفش کوه با نوع پاک کردن آن بسيار مهم است.