مقاله 1.کفش کوهنوردی چیست ؟

نمایند. انعطاف پذیری این نوع کفش از سایر کفشها بسیار پایینتر میباشد و پوشش اول آن به نوعی یک گتر بلند و ضخیم است که بر روی لایههای دیگر قرار دارد و به کفش دوخته شده است و تمام قسمتهای آن را احاطه میکند تا از نفوذ سرما و رطوبت به آن بیشتر جلوگیری نماید. آنها دارای کفی میانی متوسط تا سفت و کفیهای لاستیکی ضخیم برای پشتیبانی با کیفیت هستند. مشخصات لایه میانی EVA در کفش کوهنوردی: EVA نوعی پر کننده فومی میباشد که استفاده از آن غالبا در کفشهای ورزشی و کوهنوردی رایج است. ضدآب بودن نیز یکی دیگر از عواملی میباشد که در کیفیت کفش نقش بسزایی دارد. کفش هیمالیا نوردی مخصوص افرادی میباشد که به صورت حرفهای میخواهند اقدام به صعود قلل مرتفع دنیا مانند اورست، کی ۲ و … امروزه در کوهنوردی صحبت از کفشی که بتوان از آن در برنامه های مختلف در طول یکسال استفاده کرد، کاملا بیهوده است و باید برای هر برنامه خاص کوهنوردی، کفش مخصوص آن را تهیه کرد.

مراقب سنگها باشید. جنس پوش خارجی بعضی از این کفشها سخت بوده و ممکن است در اثر ضربه شدید بشکند. نگهداری از کفش معمولا به نوع و جنس کفشتان بستگی دارد. باید در نظر داشته باشید که با مراقبت و نگهداری از آنها علاوه بر کارایی بیشتر، مدت بیشتری عمر خواهند کرد. با خواندن دفترچه راهنمای کفشتان میتوانید از نوع نگهداری و تمیزکردن آن با خبر شوید. همانطور که گفتیم باید ابتدا بدانید که کفش را برای چه منظوری استفاده خواهید کرد و سپس به زیره آن توجه کنید که مثلا آج دار است، برآمدگی هایش چطور است و توسط چه نوع فناوری تولید شده است.

پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. پس از آن پیدا کردن یک جفت کرامپون که متناسب با کفش باشند، معمولا آسان خواهد بود. پس برای خرید این نوع کفشها حتما به تاریخ تولید کفش دقت کنید. برای تمیز کردن قالب داخلی کفش از مخلوط 80 درصد آب و 20 درصد سرکه استفاده کنید. این کفشها از موادی خاص و به شکل خاصی تولید میشوند. این بخش شامل کفش های بسیار قوی کوهنوردی است که تمام آن ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برخی به دلیل ویژگی لایه های مصرف شده در تولید آن ها قابل استفاده در صعود های بلند و زمستانی نیز می باشد.

ترکینگ به معنای سفر پیاده در مناطقی است که اصولا وسیله ی نقلیه آنجا نباشد یا امکان آمدن آن ها وجود نداشته باشد. این نوع کفشها اصولا از جنس پارچههای ضد آب گرتکس یا چرم ساخته میشوند. این کفش ها اغلب دارای ساق بلند تری نسبت کفش های تک پوش کوهنوردی بوده و اساسا زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد و جنس زیره ها، عایق های حرارتی می باشد. هایکینگ یک فعالیت ورزشی بسیار جذاب و مسرت بخش است و به راهپیمایی و عبور از مسیر های نیمه پست و ناهموار، محیط های جنگلی و دل طبیعت و دامنه ی کوه ها اطلاق می شود و مدت آن نیز بسته به نوع شرایط می تواند بین یک یا چند روز طول بکشد. در ادامه بهتر است بدانید که کفش کوهنوردی در انواع مختلفی تولید می شود برای مثال کفش های چرمی کوهنوردی که در حال حاضر یکی از پر مصرف ترین کفش ها در میان کوهنوردان است از چرم مصنوعی یا طبیعی ساخته می شود، نمونه دوم کفش های کوهنوردی پارچه ای است که در دو مدل گورتکس و سیمپاتکس تولید می شوند که عایق رطوبت و باد هستند در ثانی محفظه هایی بر روی آنها تعبیه شده است که باعث می شود هوا در داخل کفش به چرخش در بیاید و شما در تابستان احساس گرما نکنید چون همانطور که میدانید گرما و سرما از طریق پا وارد بدن می شود.