مقاله 1.کفش کوهنوردی چیست ؟

در واقع هر یک از این مواد در ساخت کفش، نقاط ضعف و قوت خود را دارند و طراحان برندهای مطرح کفش کوهنوردی سعی میکنند با در نظر گرفتن مواد مناسب برای هر یک از قسمتهای کفش به بهترین ترکیب دست یابند. در انتها بهتر است بدانید این روز ها کفش هایی به بازار عرضه شده اند که در ساخت آن ها از متریال فایبرگلاس استفاده شده است، لازم به ذکر است بدانید این کفش ها اصلا برای کوهنوردی مناسب نیستند زیرا هنگام کوهنوردی به پاهای شما آسیب میرساند و از سوی دیگر اصلا راحت نیست و از کفی با کیفیتی در ساخت آن ها استفاده نشده است در نتیجه در کنار کیفیتی پایینی که دارد باعث لغزش کوهنورد هم می شود.

زیرا پاها نمیتوانند تنفس و تعریق زیادی داشته باشند؛ که میتواند منجر به مشکلات پا مانند تاول، عفونتهای قارچی و پای ترانشِ شود. بی تردید کفش از نیاز های ضروری همه ماست و از انجایی که پا را قلب دوم نیز نامیده اند می بایست نسبت به پاها حساس باشیم لذا باید در هنگام خرید کفش بسیار وسواس بود. در جواب باید به این نکته اشاره کنیم یکی از برندهای معتبر که یکسری مدل ها در سایز های 46، 47 و بعضا سایز 48 تولید می کند برند هومتو می باشد که کفش هایی باکیفیت هستند. خوشبختانه هومتو یکسری مدل هایی تولید کرده که در آن سایز های 46، 47 و حتی 48 وجود دارد.

با ۱۳ نکته در سنگنوردی آشنا شوید. با خرید بهترین کفش کوهنوردی مناسب میتوانید ساعتها به پیادهروی و کوهنوردی بپردازید بدون آنکه نگران درد یا تاول پا باشید. قسمت زیرین زنجیر کفش و تیغه های آن که مهمترین بخش هر زنجیر کفش یا کرامپون میباشد ، از استیل بادوام ساخته شده که مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط مختلف جوی داشته و اصطکاک بالایی با زمین ایجاد مینماید. در صورتی که قصد کوهنوردی یا طبیعتگردی داشته باشید، تهیهی یک کفش مناسب برای شما ضروری است. این نوع کفش از تعریق بیش از حد پا جلوگیری کرده و میتواند تاثیر بسزایی در خنک نگه داشتن پا داشته باشد. یک فرچه نرم پلاستیکی میتواند به شما کمک کند. یک نمونه از کفشهای هایکینگ، مدل Salomon X Ultra 3 میباشد که حتی برای بسیاری از کوهنوردان حرفهای نیز میتواند انتخاب مناسبی باشد.

این استاندارهای ایمنی شامل مقاوم بودن، ضربهگیر بودن، ضد مایعات و مقاومت در برابر لیز خوردگی میباشد. کفش کوهنوردی خوب باید اصطاک خوبی داشته باشد و با عاجهایش در مسیرهای سراشیبی مانع از لیز خوردن شما شود. انتخاب درست و استفاده بجا از آن می تواند بسیار بر سلامتی پاهای شما تاثیر بگذارد. با این حساب کفش با سایز های 46، 47 و 48 جزو کفش های سایز بزرگ شمرده می شوند. پیش از بستن بندها، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه پایتان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت، پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد. هنگام کوهنوردی در هر یک فصلهای سال و در هر منطقه جغرافیایی، لازم است تا کفش شما در برابر آب و رطوبت مقاومت کافی داشته باشد تا پای شما خیس نشود. تنها کافیست ویژگیهای یک کفش خوب را بدانید تا بهترین محصول را برای خود انتخاب کنید.