مقاله 1.کفش کوهنوردی چیست ؟

اگر قصد دارید به تازگی کوهنوردی را شروع کنید و در آینده حرفه ای شوید، و یا حتی کوهنوردی را به صورت حرفه ای دنبال می کنید، حتما می دانید داشتن یک کفش راحت، مناسب و سبک یکی از ضروریات این رشته مرفه است، با این کار بدون شک کوهنوردی به یک خاطره جذاب برای شما تبدیل خواهد شد. اگر قصد دارید چکمههای خود را ضد آب کنید، این کار را درحالیکه هنوز خیس هستند انجام دهید. بعضی از آنها کل طول میانی را میپوشانند، درحالیکه بعضی دیگر فقط نیمی را پوشش میدهند. اما چرم نبوک از لایه بیرونی پوست چرم حاصل شده درحالیکه چرم جیر و اشبالت از لایه دوم و تحتانی بدست میآیند. لازم به ذکر است بدانید که نباید کفش کوهنوردی برای پای شما بزرگ باشد چون در حین استفاده از آن تاول بر روی پوست شما ایجاد می کند، از سوی دیگر نباید برای پا شما تنگ باشد چون باعث می شود ناخن های شما آسیب ببینند و در گوشت انگشت شما فرو بروند.

در کل رویه کفش های کوهنوردی باید ویژگی بارز داشته باشند برای مثال در وهله اول باید ضد آب باشند چون شما در طبیعت ساعت های زیادی را به کوه پیمایی میپردازید در نتیجه اگر ضد آب نباشد و به صورت اتفاقی آب به داخل کفش نفوذ کند مطمئنا شما روز سختی را سپری خواهید کرد، از سوی دیگر اگر در تابستان کوهنوردی میکنید رویه کفش باید قابلیت انتقال و چرخش هوا به داخل کفش را داشته باشد. پلی یورتان بهطورکلی استحکام و دوام بیشتری دارد، بنابراین معمولاً در چکمههای کولهپشتی بلند و کوهنوردی یافت میشود. برای کوهنوردی از چکمههایی که از پا و پاشنه کوهنورد محافظت میکنند، توصیه میشود. اما ویژگی دیگر که قصد داریم به شما معرفی کنیم استحکام کفی کفش است، کفش در هنگام کوهنوردی باید با زمین اصطکاک ایجاد کند و دلیل این اصطکاک راحتی کوهنورد است، لازم به ذکر است بدانید که در هنگام برگشت از کوه احتمال دارد شما بسیاری از مسافت را در سراشیبی طی کنید در نتیجه اگر کفش نتواند اصطکاک کافی با زمین را ایجاد کند مطمئنا با مشکل مواجه خواهید شد اما در نقطه مقابل هنگام بالا رفتن از کوه هم مطمئناً با سربالایی های مواجه می شوید که باید کفش های شما دارای عاج های عمیقی باشد تا بتوانید راحت تر شیب ها را طی کنید و در حین بالا رفتن از سربالایی لیز نخورید.

زیره های سخت دوام را افزایش میدهند اما اگر از مسیر میروید که بسیار سنگلاخی است، کمکم نرم و نرمتر میشوند. اگر در محیط های گرم از یک کفش ضد آب استفاده کنید ممکن باعث ایجاد تاول در پاهای شما بشود. اگرچه گلولای چسبیده به زیره کفش به چکمههای شما آسیب نمیرساند، اما از بین نبردن آنها باعث میشود تا کاملاً جذب شوند. اگرچه چکمههای لاستیکی بندداری وجود دارد که برای اهداف پیادهروی طراحیشدهاند، اما استفاده از آنها برای کوهنوردی و حتی پیادهرویهای طولانیمدت فکری عاقلانه به نظر نمیرسد. امروزه در کوهنوردی صحبت از کفشی که بتوان از آن در برنامههای مختلف در طول یک سال استفاده کرد، کاملا بیهوده است و باید برای هر برنامه خاص کوهنوردی، کفش مخصوص آن را تهیه کرد. در مقاله ویژگیهای کفش کوهنوردی لازم است بدانید که اگرچه از بیشتر تمیزکنندههای کفش میتوان در طیف وسیعی از مواد مختلف استفاده کرد، اما همیشه مطمئن شوید که پاککننده مناسب را برای چکمههای خود استفاده کردهاید، بنابراین حتماً دستورالعملهای مخصوص را بخوانید و از آنها پیروی کنید.

بنابراین نیازی به ضد آبکردن آنها ندارید تا زمانی که متوجه شوید قطرههای آب دیگر روی سطح نیست. آنها را صادقانه تمیز کنید تا بتوانید مهرومومها در کنار هم لذت ببرید و نیاز به تعویض زودرس آنها را کاهش دهید. چکمهها را درجایی نگهداری کنید که دما ثابت و نرمال باشد. کفی میانی که شبیه بالشتکی، ضربه را گرفته و تا حد زیادی باعث سفتی قسمت عقبی کفش میشود. اگرچه تهویه زیاد باعث میشود چکمهها خیلی نرم شوند و از پشتیبانی آنها میکاهد. گرمای زیاد چسبها را ضعیف میکند و باعث خراب شدن زودتر چرم کفش میشود. کاهش تنفس ایجادشده توسط غشا membrane (در مقایسه با مش تهویهای که در برخی کفشهای ضد آب استفاده میشود) ممکن است باعث تعریق پا در روزهای تابستان شوند. از ویژگیهای کفش کوهنوردی با غشای ضد آب این است که چکمهها و کفشهایی که بهعنوان ضد آب شناخته میشوند، رویه کفش از موادی ساختهشده که هم ضد آب هستند و هم قابلیت تنفس دارند (مانند Gore-Tex® یا eVent®) تا پا را در شرایط مرطوب خشک نگهدارند.