مقاله 1.کفش کوهنوردی چیست ؟

اگرچه آنها برای پیادهروی سبک و معمولی بسیار مناسباند، اما این نوع برش شما را در برابر آسیبهای مچ پا محافظت نمیکند. اگرچه گلولای چسبیده به زیره کفش به چکمههای شما آسیب نمیرساند، اما از بین نبردن آنها باعث میشود تا کاملاً جذب شوند. ۱- کفش سنگ نوردی اگر هنگام تمرین خیس شود پس از خشک شدن جمع شده و چروک میشود و هنگام سنگ نوردی پا را ناراحت میکند. ۱- جیر (بعد از مدتی گشاد میشود، مخصوصا اگر بدون آستر باشد). • به علت سنگین و حجیم بودن این کفشها در هنگام حرکت روی شیبهای کم و مخصوصا سراشیبیها، بندپوش داخلی را باز کنید یا شل ببندید تا راحتتر حرکت کنید و در برنامههای فنی و استفاده از کرامپون بندها را محکمتر ببندید تا پای شما در کفش بازی نکند.

به پا کردن یک کفش یخ زده گاهی موجب یخزدگی انگشتان پا قبل از حرکت میشود. ادامه حرکت با همان وضع، پاهایتان را زخم و حرکت را آزاردهنده میکند. در مورد استفاده کرامپون با کفشهای دو پوش نیز اصلأ نگران نباشید چون این کرامپون محکم روی لایه خارجی کفش بسته می شود. بدون شک؛ مهمترین وسیله در هر پیاده روی، کفش می باشد چه مشغول کارهای روزمره تان باشید یا برای گذراندن آخر هفته به پارک و یا روستایی خارج از شهر بروید. • مراقب سنگها باشید. در صورت داشتن خردهریزهای زیاد روی کفش، با آب سرد روی کفش را بشویید، دقت داشته باشید آب داخل کفش نرود.

بعد با مسواک نرم، برس نرم یا اسفنج و آب سرد روی کفش را تمیز کنید. ۴- در طی صعود یک مسیر طولانی عمل تمیز کردن کفش را میتوان با همراه داشتن کمی آب و یک عدد مسواک و یک تکه پارچه چندین مرتبه تکرار کرد. مناسب کوهنوردی، کوهپیمایی و طبیعتگردی در مسیر های طولانی و سخت ساختار محکم. سبک ترین گزینه در بین کفش کوهنوردی، کفش های سه فصل هستند؛ چرا که در ساختار آن ها از هیچ لایه عایقی استفاده نشده است. اگر کفش کوه شما راهنما یا بروشور دارد از آن استفاده کنید، به علاوه باید اطلاعاتی هم در مورد ضدآب کردن و نگهداری، در راهنمای کفش کوه یا سایت سازنده وجود داشته باشد. اگر تازه کوهنوردی را شروع کردهاید، کفشهای ترکینگ و کفش کوهنوردی مناسب هستند. از کفشهای پلاستیکی سبکترند. مواد محافظ از نرم بودن چرم حفاظت میکنند و ضدآب کنندهها هم جلوی ورود آب را میگیرند.

۵- اگر کفش سنگنوردی با آب دریا خیس شود باید آنرا با آب شیرین کاملا شست تا هر نوع نمک و مواد دریایی که سبب پوسیدگی و خوردگی درزهای دوخته شده و سوراخهای بند کفش میشود از آن خارج شود. اما اگر مقصدتان کوههای پربرف و مرتفع است، بدون کفش عایقدار بافت پاهایتان سرمازده خواهد شد. شامل کفشی سه پوش سنگين و بسيار قوي کوهنوردي است، زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد، پوش اول آن یک گتر بلند است که بر روي کفش قرار مي گيرد و به دور کفش دوخته شده و تمام رويه و اطراف کفش را در بر مي گيرد. از نظر تنفسی برای چرم بهتر از واکس است، اما تأثیر آن نیز کمتر است. 6- کفش چرمی را کاملا با پیه شتر و یا گوسفند چرب کنید و محل دوختها را نیز با موم عسل بپوشانید تا آب وارد کفش نشود.