مقاله 1.کفش کوهنوردی چیست ؟

داخل کفش از لحاظ تودوزی و کیفیت کار داخل به پای کفش لاوان نمیرسه اما بیرون کفش خیلی قرص و محکم نشان میده و زیره کفش هم دارای آج خوبی هست و ظاهر محکمی داره. اما به طور کلی تمامی این کفش ها دارای لاستیک مقاوم و آج می باشند. آنها اغلب بهراحتی خم میشوند، اما از پشتیبانی و دوام چکمههای کولهپشتی تنومند برخوردار نیستند. کفیهایی که به همراه کفش ارائه میشوند، قوس پای شما را میپوشاند. به منظور بهبود عملکرد کفش کوهنوردی خود، باید آن را متناسب با سایز پاهای خود انتخاب کنید تا در شرایط سخت و طاقت فرسا مسیر را به راحتی طی کنید. اما اگر محدودیت هزینه داشته و برنامه های شما در حد گل گشت، کوهپیمایی و یا کوهنوردی گاه به گاه و سبک بوده و نمی خواهید فعلا زیاد هزسنه کنید، می توانید سری به فروشگاه برندهایی مثل: ملی و بلا بزنید و یک کفش کیکرز (کفش ساق دار) تهیه کنید که قیمتشان هم معمولا مناسب و زیر 100 هزار تومان (برای سال 92) است.

دانستن تفاوت آن در تعیین اینکه کدام نوع از چکمههای کوهنوردی به بهترین وجه ممکن با نیازهای شما سازگاری دارد، یک امر اساسی است. برخی از وسایل ممکن است به درد صعود به هیمالیا بخورد، اما همانها در یک صعود زمستانه به ارتفاعات ایران مناسب نباشد. بنظر میرسه که کمی کفش خشکی هست و بخاطر همین حتما باید در انتخاب سایز دقت کنید که یک وقت کوچک نشه و پاتون رو نزنه. اما توجه داشته باشید که به هر حال بیش از 4-5 ساعت نمیتونه مقاومت کنه و اگر برنامه طولانی و برف شل باشه در پایان برنامه حتما پاهای شما خیس خواهند بود. ترجیح تناسب به خود فرد بستگی دارد اما بسیاری از مبتدیان در نهایت کفشهایی را میخرند که خیلی بزرگ هستند چون این موضوع که تنگی غیرمعمول اولیه پس از مدتی اصلاح خواهد شد را نادیده میگیرند. اصلا نگران نباشید چون ما در این محتوا قصد داریم اطلاعات کافی در مورد خرید کفش کوهنوردی در اختیار شما قرار دهیم فروشگاه لوازم کوهنوردی طوفان لازم به ذکر است بدانید که بسیاری از افراد به فکر خرید ارزان کفش کوهنوردی هستند اما پیشنهاد می کنیم به جای اینکه قیمت را در اولویت قرار دهید به فکر تهیه کفش کوهنوردی راحت باشید تا در طی مسیر با چالش مواجه نشوید، همانطور که می دانید پا قلب دوم انسان است و باید مراقبت های ویژه از آن صورت بگیرد برای افرادی که قصد کوهنوردی دارند باید خرید کفش مهمترین فاکتور باشد زیرا اگر یک کوهنورد کفش خوب خریداری نکند احتمال دارد به بدن وی آسیب برسد.

نکته 1: کفش کوه رو همیشه یک سایز بزرگتر از سایز پاتون انتخاب کنید و در انتخاب سایز از فروشنده هم کمک بگیرید. در کل رویه کفش های کوهنوردی باید ویژگی بارز داشته باشند برای مثال در وهله اول باید ضد آب باشند چون شما در طبیعت ساعت های زیادی را به کوه پیمایی میپردازید در نتیجه اگر ضد آب نباشد و به صورت اتفاقی آب به داخل کفش نفوذ کند مطمئنا شما روز سختی را سپری خواهید کرد، از سوی دیگر اگر در تابستان کوهنوردی میکنید رویه کفش باید قابلیت انتقال و چرخش هوا به داخل کفش را داشته باشد. مشکل این کفشها که در واقع کفش کوه نیستند این است که به علت ساق نسبتا کوتاه و ساختار نه چندان محکمشان، پا داخل کفش فیکس و محکم نبوده و کوهنورد احساس امنیت نمی کند. کفش های کوهنوردی سنگین دو پوش سنگین و بسیار قوی کوهنوردی است.

کفش سنگین و بسیار قوی کوهنوردی هستند. پیشتر پوتینهای کوهنوردی را با ساختار چرمی، وزن سنگین، سختی بیش از حد کف و زیره مقاوم در برابر لغزش میشناختیم. به صورت کلی کفش کوهنوردی باید 1 شماره از پایتان بزرگتر باشد ولی حتما باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید، کفشهای کوهنوردی بدلیل ساخت به هیچ وجه جا باز نمی کنند! کفی کفشهای برند ویبرام (Vibram) ایتالیا را میتوان بهترین تخت کفشهای حال حاضر دانست. این کفش کوهنوردی از برند هامتو است که با قیمت مناسب و کیفیت محصول بالا در سالهای اخیر توانسته اعتماد زیادی را به خود جلب کند. این کفش از جمله کفش های سنگین می باشد با این تفاوت که یک لایه اضافه دارند . این کفش رو نخریدم اما یک روز بصورت امانی در یک برنامه 8 ساعته زمستانی پام بود و با توجه به قیمت و ایرانی بودن کفش بنظرم میشه نمره قبولی رو بهش داد.