مقاله 1.کفش کوهنوردی چیست ؟

بااینوجود، کفشها با چکمههای لاستیکی در ضد آب بودن و همچنین سریع خشک شدن قابلمقایسه نیستند. بیشتر چکمههای کوهنوردی همچنین برای فعالیتهای دیگر در فضای باز مانند صخرهنوردی، پیادهروی، کوهنوردی و شکار طراحیشدهاند. کفش و پوتین کوهنوردی ایرانی از محصولات ایرانی اکثرا دارای 6 ماه ضمانت شکست زیره می باشند. زیره کفش پلی یورتان شامل دونوع پلی اتری و پلی استری می باشد. به دلیل داستن سلول باز زیره پلی یورتان, خاصیت جذب ضربه آن به اندازه فوم EVA قابل توجه نیست. مواد پلی یورتان به صورت دو جزئي از ترکیب دو مایع در فشار بالا توسط دستگاه تزریق و سپس تزریق به درون قالب ریخته می شود و زیره کفش تولید می شود. مناسب قله های 8000 متری و مناطق قطبی می باشد . جورابهای کوهنوردی با جمع کردن عرق از پا ایجا گرما میکند که لایه نازک و جوراب مانند داخلی کفش هم به این امر کمک میکند.بیشتر کفشهای کوه نوردی برای فعالیت های طبیعت گردی همچون بالا رفتن ، کوهنوردی و شکار طراحی شده اند و در اصطلاح به این سبک از کفش ها ترکینگ ( مناسب کوهپیمایی ) می گویند.

این استاندارهای ایمنی شامل مقاوم بودن، ضربهگیر بودن، ضد مایعات و مقاومت در برابر لیز خوردگی میباشد. اما ویژگی دیگر که قصد داریم به شما معرفی کنیم استحکام کفی کفش است، کفش در هنگام کوهنوردی باید با زمین اصطکاک ایجاد کند و دلیل این اصطکاک راحتی کوهنورد است، لازم به ذکر است بدانید که در هنگام برگشت از کوه احتمال دارد شما بسیاری از مسافت را در سراشیبی طی کنید در نتیجه اگر کفش نتواند اصطکاک کافی با زمین را ایجاد کند مطمئنا با مشکل مواجه خواهید شد اما در نقطه مقابل هنگام بالا رفتن از کوه هم مطمئناً با سربالایی های مواجه می شوید که باید کفش های شما دارای عاج های عمیقی باشد تا بتوانید راحت تر شیب ها را طی کنید و در حین بالا رفتن از سربالایی لیز نخورید. چکمههای کوهنوردی دارای کفیهای لاستیکی محکم برای ایجاد اصطکاک و جلوگیری از لیز خوردن روی هر سطحی هستند.

از ویژگیهای کفش کوهنوردی و چکمههای کولهپشتی این است که باوجود ویژگیهایی نظیر دوام و پشتیبانی و نیز با کفیهای میانی سختتر نسبت به کفشهای سبکتر، این نوع کفش برای مسافرتهای خارج و نیز کوهنوردی بسیار مناسب هستند. زنجیر کفش کوهنوردی Fisker از متریال با کیفیت و بادوام ساخته شده و علاوه بر موارد و ویژگی های ذکر شده تا دمای 30- درجه سانتی گراد نیز قابل استفاده میباشد. در پایان مقاله ویژگیهای کفش کوهنوردی باید بدانید که از روغن میخک یا روغنهای مشابه طراحیشده برای چکمههای صنعتی نباید استفاده کنید. از ویژگیهای کفش کوهنوردی این است که زبانهها در کفش برای اطمینان از عدم ورود آب و گردوخاک به چکمهها است. این کفشها برای حمل بارهای سنگینتر در سفرهای چندروزه به هنگام گردشگری در کشورها طراحیشدهاند. خشک نگهداشتن کفشها در حین عبور از رودخانهها بسیار مشکل خواهد بود، اما چکمههای لاستیکی برای عبور از رودخانه بسیار عالی خواهند بود.

چگونه چکمههای کوهنوردی را انتخاب کنیم؟ مهمتر از همه ضد آب بودن کفش کوهنوردی است. مواد تشکیل دهنده پارچه گورتکس 20 هزار برابر کوچک تر از مولکول آب و 700 برابر درشت تر از مولکول بخار آب است. این مواد در ساخت رویه کفش کوهنوردی از نظر دوام چندان خوشنام نیستند اما در عوض سبکی ویژهای را به همراه دارند. این نوع کرامپون نیز با همه نوع کفش سنگین کار میکند. بهترین کفش کوهنوردی برای کوهپیمایی حرفهای: کفشهای اپروچ (Approach Shoes) با گلمیخها و طراحی ویژهای که در ساخت زیره آنها به کار رفته، بهترین کفش کوهنوردی در زمینهای سنگی پرشیب خواهند بود. انتخاب و خرید بهترین کفش کوهنوردی، وابستگی بسیاری به نوع فعالیت کوهپیمایی شما و ترجیحات شخصی دارد و نمیتوان یک مدل و برند را به عنوان بهترین کفش کوهنوردی ممکن معرفی کرد.