معرفی بهترین کفش کوهنوردی برای خرید

این کفش مخصوص صعود های حرفه ای به قلل مرتفع دنیا از جمله هیمالیا ، کی تو ، لهتسه و یا کانگچنجونکا می باشد . از صخره های سنگی تا دیواره های یخی یا گذر از شکافهای بزرگ یخچالها و صعود به قله های مرتفع بالای 4000 متر ، هر کدام شرایط متفاوتی را برای کوهنورد ایجاد می کنند . انتخاب یک کفش خوب نه تنها به شما این امکان را می دهد که وقت خود را در کوهستان با لذت سپری کنید – یعنی با پاهای راحت و محافظت شده – بلکه بیش از هر چیز به افزایش ایمنی شما کمک می کند. نوآوری های تکنولوژیکی در کیفیت کفش کوهنوردی بسیار تاثیر گذار بوده ، امروزه می توانید کفش هایی با کارایی بالا و وزن کمتری پیدا کنید تا به راحتی در هر قدمی که در طی مسیر برمی دارید به راحتی پای خود را بلند کنید!

عملیات دباغی همانند سایر چرم ها، بر روی چرم نبوک هم انجام میشود و در مرحله فینیشِ چرم، رخ پوست گاوی پرداخت شده تا چرم ظاهری مخملی و پرزدار پیدا کند؛ به این ترتیب چرم نبوک حاصل میشود. تکنولوژی به کار رفته در تولید این نوع کفشها، به حفظ گرمای پا کمک میکند و مانع از سرمازدگی آن میشود. این سبک کفش از مچ پا پشتیبانی کرده و تعادل بالایی ایجاد میکند. کفش های کوهنوردی به این دلیل که پا با پیاده روی طولانی ورم میکند بهتر است یک سایز بزرگتر انتخاب شوند و طراحی آنها طوری باشد که ضمن قرارگیری راحت پا با امکان تکان دادن انگشتان درون کفش، به راحتی پای شما در ان چفت شده و احساس لقی نداشته باشید.

در عین مقاوم بودن باید اندکی نرم و انعطاف پذیر باشد تا پا درون آن احساس راحتی کند. پیشتر پوتینهای کوهنوردی را با ساختار چرمی، وزن سنگین، سختی بیش از حد کف و زیره مقاوم در برابر لغزش میشناختیم. رویه کفش از جنس چم مصنوعی و زیره این کفش کوه نوردی آج دار بوده و در برابر سایش مقاوم است. کفش های کوه نوردی و کوه پیمایی از طراحی خاصی برای رویه و زیره برخوردارند. به عنوان مثال کفش کوهنوردی زمستانی باید عایق حرارت و ضد آب باشد ولی کفش کوهپیمایی در مناطق خشک و در فصل تابستان باید قابلیت تنفس داشته باشد و نیازی به قابلیت ضد آب بودن ندارد زیرا باعث گرمای شدید و تاول انگشتها می شود. کفشهای کوهنوردی به سبک خنثی راحتترین و معمولاً همان چیزی است که کوهنوردان جدیدتر انتخاب میکنند. این نوع کفشهای برای کسانی که هایکینگ میکنند و کیف و کولههای سنگین را حمل میکنند مناسب است.

بسیاری از کسانی که کوهنوردی میکنند مناطق سردسیر را برای این کار انتخاب میکنند که در این صورت باید از جوراب ضخیم هم استفاده شود. تعبیه ابر ضخیم و نرم در داخل زبانه کفش، به دلیل جلوگیری از آسیب رساندن بند به هنگام استفاده طولانی به روی پا در این کفش رعایت شده است. هنگام خرید کفش کوهنوردی بهتر است زمان خرید را به بعدازظهر موکول کنید که پا ورم کرده و دارای بیشتری حجم تورم است. در این صورت چه برای زمان صبح و چه بعدازظهر احساس راحتی در کفش خواهید داشت. اگر می خواهید ثبات کفش را تعیین کنید ، فقط قسمت عقب آن را فشار دهید (کناره های پیشخوان پاشنه پا). اگر در حال کوه پیمایی از مسیرهای سخت و دشوارتر هستید این نوع کفش بهترین گزینه نیست. از دیگر فاکتورهای تأثیرگذار دیگر در کفش کوهنوردی اصل، وزن آن میباشد.