رویه و زیره کفش کوهنوردی زمستانی و انواع آن

آبشار یخی خور یکی از آبشارهایی است که میتوانید از آن بازدید کنید. این آبشار از روستای خور تقریبا ۲ کیلومتر فاصله دارد. 1. هنگام خرید و امتحان کردن کفش کوهنوردی همیشه کفش را از شماره پای خودتان یک شماره بزرگ تر انتخاب کنید به صورتی که پیش از بستین بندهای کفش، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه ی پایتان را کاملا در جلوی کفش قرار دهید،در این هنگام باید به اندازه حداقل یک قطر پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد. در انتهای تنگه واشی آبشار تنگه واشی قرار دارد. این آبشار زیبا حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد و در مجاورت روستای خور در استان البرز واقع شده است.

با طی مسافت تقریبی ۱۷ کیلومتر و گذشتن از خوزنکلا، ارنگه و سیجان به روستای خور میرسید. با وجود اینکه خور مخفف خورشید است، اما برخلاف نامش در زمستان یخ میزند. سرمای هوا در زمستان سبب میشود که این آبشارها یخ بزنند و منجمد شوند. در کل این وسیله یک کفی فلزی است که زیر کفش کوهنوردی قرار گرفته و بندهای مخصوص آن روی کفش متصل و محکم میشود. به طور کلی پوتین کوهنوردی یک تا یک و نیم سایز گشادتر از سایز شهری در نظر گرفته میشود. اگر کفش مناسب باشددر این حالت هیچ گونه ضربه ای به طور مستقیم به پا وارد نمی شود . اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملا راحت است.در این حالت کفش نباید هیچ گونه فشاری بر انگشتان شست از لایه بیرونی و بر روی انگشت کوچک تان از لایه درونی و کناری و قوس استخوانی روی پایتان وارد نمایید.

7.بعداز پوشیدن کفش و بستن بند های آن با ایستادن روی کناره خارجی پای خود می توانید مطمئین شوید که قوزک پایتان نیز مورد حمایت کفش قرار دارد. ۷- کفش ضمن آنکه قوزک پا را محافظت میکند باید بیشترین انعطاف را نیز برای قوزک پا فراهم کند. از بین انواع تجهیزات کوهنوردی، کفش های کوهنوردی خوب به محافظت از پاهای شما درهنگام کوهنوردی کمک می کند. برای انجام این تمرین ، مانند هر ورزش دیگر، باید تجهیزات مناسب را به همراه داشته باشید تا بتوانید به راحتی از مسیرهای مختلف بالا بروید و به عضلات و اندام های بدن آسیب نرساند. برخی از کفشهای کوهنوردی مخصوص کوهنوردیهای حرفهای هستند و میتوانید از آنها برای عبور از مناطق سنگلاخ، یخبندان و حتی مسیرهای برفی استفاده کنید. البته ممکن است برای مسیرهای طولانی و زمینهای ناهموار ثبات کافی را به شما ندهند. این کفشها ساق پا را هم گرم و محکم نگه میدارند.

بالشتک های نرم در قسمت ساق از پیچ خوردگی ناگهانی مچ پاهای تان پیشگیری می کند. اگر انگشتان پای شما حساس است یا مشکل خاصی در ساق پای خود دارید به این نکته ی راحت بودن انگشتان پا بسیار دقت کنید. به این منظور باید به این ویژگی توجه بسیاری داشت تا در حین کوهنوردی، آبی به درون کفش نفوذ نکند که در نهایت باعث سرما و آسیب رساندن به پای افراد شود. 2. کفش کوهنوردی را حتما با جوراب های مخصوص کوهنوردی تست کنید. این کفش کوهنوردی مناسب کوهنوردی در زمستان و کوههای یخی است و پا را گرم نگه میدارد. اگر از ازدحام تنگه واشی گریزانید باید بدانید زمستان خلوتی دارد و چون عمق آب تنگه هم کم میشود با استفاده از چکمههای پلاستیکی مناسب میتوانید از قندیلهای بینهایت جذاب و دیدنی آن لذت ببرید. به گزارش همشهری آنلاین، معمولا بهترین فصل برای آبشارگردی و زدن به دل آب در بهار و تابستان است، اما برخی از آبشارها در زمستان آنقدر زیبا و دیدنی هستند که نمیتوان چشم از آنها برداشت.