راهنمای خرید کفش کوهنوردی

در این مقاله قصد داریم تا به شما کمک کنیم کفش مناسب این ورزش را از روی ویژگی های آن بشناسید و بتوانید در انتخاب کفش مناسب کوهنوردی و طبیعتگردی با هوشمندی عمل کنید و بهترین گزینه را متناسب با فعالیت خود تهیه کنید. در حقیقت باید رویای شما در مورد این که چه طور و کجا قرار هست کوهنوردی و طبیعت گردی کنید با ویژگی های کفش شما سازگاری داشته باشد. کفش کوهنوردی خوب باید اصطاک خوبی داشته باشد و با عاجهایش در مسیرهای سراشیبی مانع از لیز خوردن شما شود. البته این شانس با همه همراه نیست و متأسفانه ممکن است حادثهای تلخ اتفاق بیفتد. اگر همه چیز آماده باشد خاطرهای خاص از یک کوهنوردی عالی بر جای خواهد ماند. باید برای همه اتفاقات طبیعی آماده بود. برای اینکه گرفتار اتفاقات و مشکلات کوهنوردی نشویم باید لوازم مناسب با مسیری که در نظر داریم تهیه کنیم. این درجهبندی شاخص مهمی است که میزان سفتی و انعطافپذیری کفش و سازگاری آن با کرامپونها را نشان میدهد.

آخرین گزینه که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم اندازه کفش کوهنوردی است، این نکته را در نظر داشته باشید که راحتی کفش کوهنوردی در پا شما تنها با استفاده از آن مشخص خواهد شد در نتیجه شما باید بتوانید به راحتی ساعت ها کفش کوهنوردی را بپوشید و به راه رفتن بپردازید. لایه گورتکس که در انواع پوشاک زمستانی کوهنوردی نیز بکار میرود دارای خاصیت یک طرفه بودن است؛ یعنی تنها از یک طرف کاملاً ضد آب و باد است و در نتیجه از داخل بخار و گرمای ناشی از تعرق و فعالیت را بخارج میفرستد و از خیس شدن پوشاک زیر و سرمازدگی جلوگیری میکند.

راحتی بسیار بالا در تناسب و شکسته شدن کامل در پا برای حرکت راحتتر. چون کفش های زمستانی کفش های خشکی هستند که در تابستان پا داخل آن راحت نیست. اگر از خوانندگان همیشگی ایران نگری باشید حتما مقاله قبلی ما در مورد آسیب های استفاده از کفش نامناسب در کوهنوردی و طبیعت گردی را خوانده اید و می دانید که استفاده از کفش نامناسب در این ورزش چه آسیب هایی را می تواند به بدن شما وارد کند. در پایان روز پای شما بزرگتر از صبح می باشد. طبیعت برای افرادی که حرفهای هستند و با تجربه، متواضع است اما در مقابل آنها که ناشیانه وارد میشوند گاهی بسیار بیرحم میشود. در صورت داشتن خردهریزهای زیاد روی کفش، با آب سرد روی کفش را بشویید، دقت داشته باشید آب داخل کفش نرود.

اندازه: هیچ کس دوست ندارد کفش در پایش لق بزند! فرایند انتخاب کفش مناسب، یک فرایند بسیار دلنشین و دوست داشتنی است. از کفش های بسیار سبک برای قدم زدن تا پوتین های سنگین و حرفه ای کوهنوردی! این عامل باعث میشود تا در استفادههای طولانی، پا عرق نکند و حرارت اضافی در کفش ایجاد نشود. نکته ی منفی که در این کفش ها وجود دارد استفاده از آن ها در تابستان است. در جواب باید به این نکته اشاره کنیم یکی از برندهای معتبر که یکسری مدل ها در سایز های 46، 47 و بعضا سایز 48 تولید می کند برند هومتو می باشد که کفش هایی باکیفیت هستند. برند هامتو یکی از بزرگترین تولید کنندگان چکمه های نظامی، کوهنوردی و ماهیگیری است. البته بیشتر آنها تاریخ تولید و انقضا و حتی گارانتی دارند و سالهای سال برایتان کار میکنند.