راهنمای خرید کفش کوهنوردی

شایان ذکر است بدانید که در حال حاضر شرکت های زیادی در سراسر جهان کفش های کوهنوردی را با تخت کفش فوق العاده با کیفیت تولید می کنند اما شاید بهتر باشد بدانید که یک تخت کفش با کیفیت باید از کربن و لاستیک ساخته شود که در حال حاضر بهترین شرکت که تخت کفش تولید می کند ویبرام نام دارد در واقع کمپانی ویبرام در ایتالیا فعالیت می کند و در حال حاضر رتبه اول در تولید کفی کفش های کوهنوردی را در اختیار دارد. لایه گورتکس که در انواع پوشاک زمستانی کوهنوردی نیز بکار میرود دارای خاصیت یک طرفه بودن است؛ یعنی تنها از یک طرف کاملاً ضد آب و باد است و در نتیجه از داخل بخار و گرمای ناشی از تعرق و فعالیت را بخارج میفرستد و از خیس شدن پوشاک زیر و سرمازدگی جلوگیری میکند. با زدن پی شتر به لایه چرمی کفش میشه تا حدودی از نفوذ آب به داخل در برنامه های یک روزه جلوگیری کرد.

با توجه به قیمت و کارایی که برای کفش تعریف شده، کاملا ازش راضی بودم. چنانچه قصد خرید این محصول را دارید، میتوانید با مقایسه مدلهای متنوع موجود در فروشگاه اینترنتی ایسام، بهترین گزینه را انتخاب کنید. با مراجعه به زیر دسته کفش کوهنوردی مردانه میتوانید انواع مختلف کفش های کوهنوردی را در برند های نورث فیس، جک ولف اسکین و کلمبیا مشاهده کنید و بر اساس نیاز و بودجه تان خرید خود را انجام دهید. تینسولیت (Thinsulate) که خاصیت نگه داشتن گرما داخل کفش را دارند و برای زمستان ساخته شده اند. برای صخره نوردی، دیواره نوردی و سنگ نوردی داخل سالن کاربرد دارد. اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملاً راحت است. مدل آوات با زیره آیس ترک در واقع یک درجه این کفش را ارتقا داده و تبدیل به کفش مناسب برای کوهنوردی و برنامه های سنگینتر می شود.

خیر؛ اگر کفشی غیر از کفش مخصوص کوهنوردی بپوشید، آن کفش قادر نخواهد بود از پای شما در برابر آسیبها مراقبت کند. بعد از هشت ماه استفاده زیره کفش پاره شده و غیر قابل استفاده شد. وزن تقریبی این محصول ۷۵۰ گرم بوده و دارای ۶ ماه گارانتی است. در طراحی برخی مدلهای کفش کوهنوردی، از گلمیخهای بزرگتر در زیره کفش استفاده شده است که این مدلها برای اجتناب از چسبندگی هنگام کوهپیمایی در زمینهای گلآلود مناسبترند. کفش پایار یک مدل زمستانه هم داره که ظاهرش کمی محکم تر و در مقابل نفوذ آب مقاومتر هست. زیره این کفش کمی انعطاف پذیر است. از آنجا که شما معمولاً بیشتر از صعود به دیوار برای رسیدن به دیوار وقت صرف می کنید ، همه کوهنوردان باید کفش های راحت و محکم را در وسایل خود قرار دهند. پارچه نامناسب میتواند پاهای شما را بیش از اندازه گرم و ناراحت کند و یا حالت تنگی و خفگی در پایتان بوجود آورد.

معایب: زدگی پشت پا از ناحیه دوخت در هنگام صعود. جنس لژ لاستیکی جلوی کفش خشک و ضعیف بوده و دارای دوخت می باشد، در برخورد با سنگ و به مرور زمان از لبه ها پاره و یا لب پر میشود. اما در مقابل اگر بخواهیم در مقیاس بزرگتر این مسئله را در نظر بگیریم دقیقا کوهنوردی نمونه بارز آن است که بدون کفش کوهنوردی امکان پیمایش کوه اصلا وجود ندارد، اما با بالا رفتن تورم مطمئناً خرید ارزان کفش کوهنوردی بسیار منطقی به نظر می رسد اما چاره کار خرید ارزان کفش کوهنوردی بی کیفیت نیست. این فاصله برای این است که به هنگام پایین آمدن از کوه انگشتان پا به جلوی کفش برخورد نکنند و آسیب نبینند. اگر انگشت به سختی وارد می شود، کفش برای کوهنوردی کوچک است. اما توجه داشته باشید که به هر حال بیش از 4-5 ساعت نمیتونه مقاومت کنه و اگر برنامه طولانی و برف شل باشه در پایان برنامه حتما پاهای شما خیس خواهند بود.