راهنمای خرید کفش کوهنوردی

کفش های نبوک را هم باید از قبل کمی به صورت آزمایشی پوشید تا برای کوهنوردی آماده شوند. برای استفاده از پوتین های چرم کامل باید قبل از انجام ورزش و کوهنوردی واقعی، چند روزی آن ها را به صورت آزمایشی پوشید تا با فرم پا و نحوه حرکت شما هماهنگ شوند و کمی انعطاف پذیر شوند. داخل آن ها به شدت گرم است و طراحی شده اند تا در ارتفاعات بالا؛ مثلا بالای 5000 متر از آن ها استفاده شود. رویه این مدل کفش کوهنوردی از ترکیب چرم مصنوعی موسوم به هورس و پارچه برزنتی بسیار مقاوم ساخته و این کفش به شیوه دور دوخت تهیه شده تا علاوه بر قابل شستشو بودن برای استفاده فعالیت های پر چالشی مانند کوهنوردی نیز مناسب باشد.

این چکمه ها لایه بیرونی شان از پلاستیک فشرده و لایه داخلی شان از متریالی کاملا نرم ساخته شده است. بسته به نوع کفش، ابعاد و مقاومت این قطعات متفاوت است. این نوع چرم بسیار بادوام است و مقاومت نسبتا خوبی در برابر آب، رطوبت و سایش دارد. زیره PU: یک پلیمر بسیار مستحکم و بادوام در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم است. این جنس رویه کمی نازک تر از چرم کامل است و قسمت سخت آن را ندارد. نیم چرم معمولا از ترکیب چرم با نایلون و برخی انواع نخ و پارچه های توری ولی با دوام به دست می آید که از چرم کامل کمی سبک تر است و اندکی هم قابلیت تنفس دارد. کفش سفت و سخت ممکن است در ابتدا چیز جالبی نباشد ولی در هنگام عبور از مسیرهای سخت و سنگی، برای محافظت پا و هم چنین طول عمر بیشتر کفش، می تواند مفید باشد.

تمام این پوتین ها ضد آب هستند، قابلیت تنفس خوبی دارند و محافظت بسیار خوبی نیز در بخش مچ پا دارند. این کفش ها بسیار سنگین تر هستند و برای ارتفاعات بالای 7000 مناسب اند و به کفش های هیمالیا نوردی نیز معروف هستند. قطعا کفش کوهنوردی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست . به طور معمول، در تولید کفش های کوهنوردی از روکش هایی استفاده می شود که خاصیت ضد آب داشته باشند که در کیفیت های متفاوتی به کار گرفته شده و تولید می شوند. کفش ها و پوتین هایی که با آرم ضد آب و یا waterproof در بازار موجود هستند از الیاف ضد آب ولی تنفس پذیری به نام گورتکس (Gore-Tex) و یا ای ونت (eVent) ساخته شده اند تا پاها را در مکان های خیس، کاملا خشک نگه دارند. در برخی از پوتین ها عایق های گرمایی به کار رفته است تا در فصل های سرد گرمای پاها از بین نرود و انگشتان پا دچار سرمازندگی نشوند.

مثلا می توان بر روی پا از مقدار کمتری از آن و در اطراف مچ پا مقدار بیش تری از آن را به کار برد. برخی الیاف گیاهی جدیدا به بازار آمده اند که در ساخت پوتین ها از آن استفاده می شود که ویژگی خاص آن ها این است که از هیچ جانوری برای تولید آن ها استفاده نشده و این الیاف کاملا طبیعی هستند. این نمونه کفش را می توان در تمامی فصل های سال استفاده کرد اما قطعا مناسب فصل زمستان و برف نیستند. این ماده کمی نرم تر، سبک تر و ارزان تر است و معمولا می توان حجم استفاده از آن را در جاهای مختلف، کم و زیاد کرد. به تمام موارد بالا، یک پوشش جداگانه که مانند جورابی بر روی کفش قرار می گیرد و از نفوذ سرما، باد، برف و باران به درون کفش جلوگیری می کند را اضافه کنید.