راهنمای خرید کفش کوهنوردی و طبیعت گردی

این نوع از کفش های کوهنوردی برای شرایط سخت و بحرانی مورد استفاده قرار می گیرد و ظاهری خمیده­تر از کفش های متوسط دارند. انواع کفش های کوهنوردی به کفش های نرم، متوسط و سخت تقسیم بندی میشود. تمامی کوهنوردان، صخرهنوردان و علاقه مندان عزیز از همین امروز قادر به سفارش کفش کوهنوردی دلخواه خود به صورت اقساطی و از طریق سایت های ایرانی و خارجی می باشید. ایراد مهم دیگری که بر کفش های غیر استاندارد وارد است این است که زیره کفش سفت بوده و ضربات مسیر را به پا و زانو منتقل می کند. با این حال بسیاری از کوهنوردان باتجربه نیز از این نوع کفش ها به منظور راحتی بیشتر در طول مسیر استفاده می کنند. به منظور بهبود عملکرد کفش کوهنوردی خود، باید آن را متناسب با سایز پاهای خود انتخاب کنید تا در شرایط سخت و طاقت فرسا مسیر را به راحتی طی کنید.

اما شرکت ها و برندهای معتبر معمولا برای انتخاب اندازه مناسب کفش برای شما بروشورهایی دارند که در آن با اندازه گیری دقیق ابعاد کف پا، اندازه کفش مناسب شما را به شما پیشنهاد می دهند. برای راه رفتن و دویدن در مسیرهای هموار و ساده در کوهنوردی، خیابانها و سالنهای ورزشی به کار میرود. این نوع از کفش ها با شکل منحصر به فرد و خمیده­ مانندی که دارند برای بالا رفتن از کوه، صخره نوردی، مسیرهای لیز و ورزشی بسیار مناسب می باشند. با توجه به تمامی این شرایط، سازندگان کفش های کوهنوردی برای ساخت رویه از موادی استفاده می کنند که دربرابر شرایط محیطی مختلف مقاوم باشد. کفش های چرمی دارای دئودورانت و مراقبت ساده­تری نسبت به کفش های مصنوعی می باشند.

در هنگام پیادهروی روی برف و یخچالهای طبیعی به برخی از چکمههای کوهنوردی عایق مصنوعی اضافه میشود. این نوع از کفش ها از جنس چرم یا مصنوعی می باشند. اگر جنس کفش شما جیر است برای جلوگیری از خراب شدن آن،مواظب باشید تا فشار زیادی به سطح وارد نکنید. اما اگر محدودیت هزینه داشته و برنامه های شما در حد گل گشت، کوهپیمایی و یا کوهنوردی گاه به گاه و سبک بوده و نمی خواهید فعلا زیاد هزسنه کنید، می توانید سری به فروشگاه برندهایی مثل: ملی و بلا بزنید و یک کفش کیکرز (کفش ساق دار) تهیه کنید که قیمتشان هم معمولا مناسب و زیر 100 هزار تومان (برای سال 92) است. البته همانطور که گفتم فقط در حد کوهپیمایی و کوهنوردی سبک آنهم به علت محدودیت هزینه. برای انتخاب کفش مناسب کوهنوردی باید به سه ویژگی ارائه شده در ادامه­ی مطلب توجه کنید. در کل با توجه به تجربه دو نفر از دوستان، اگر این کفش را سایز مناسب بردارید کفش خوب و محکمی بوده و نسبت به قیمتش می ارزد.

با توجه به تنوع بالای این محصولات، شما می توانید کفش کوهنوردی مناسبی را متناسب با نیاز خود و بودجه ای که برای آن در نظر گرفته اید، تهیه نمایید. اما برخی از ویژگی های آن نظیر ضخامت، سفت بودن کف کفش و راحتی بیش از اندازه­ی آن باعث شده تا در شرایط سخت و دشوار به خوبی عمل نکند. کفش های متوسط به دلیل شکل هلالی و رو به پایینی که دارند، پاها را قدرتمندتر کرده و در مسیرهای سخت و چالش برانگیز به کمک کوهنورد می آیند. در قسمت پنجه به دلیل دارا بودن لژ ضربه گیر دور تا دور کفش از پاهای شما در برابر ضربات احتمالی و فشار به زیاد به انگشتان پا محافظت می نماید. پوتین های معمولی، مانندDoctor Martens ، با بنددار کردن کفش تا انتها کمی از مچ پا محافظت میکنند اما در کوهنورد یهای طولانی به دلیل نداشتن لایه گذاری مناسب به درد نمیخورند.