راهنمای خرید کفش کوهنوردی استاندارد

سفتی و محکمی زیرِ این کفشها باعث میشود برای صعودهای تکنیکی و یخنوردی مناسب باشند. این درجهبندی شاخص مهمی است که میزان سفتی و انعطافپذیری کفش و سازگاری آن با کرامپونها را نشان میدهد. دلیلش این است که با وجود اینکه بهاندازهکافی گرم هست، اما اگر خیس شود خشککردن آن کار دشواری خواهد بود؛ چرا که آستر آن جدا نمیشود. اما اگر برای کوهپیماییهای یک روزه به ارتفاعات بدون برف میروید، بهتر است از کفشهای انعطافپذیرتر استفاده کنید که نرمتر باشند. اما در برنامههای سنگین کوهنوردی یا ارتفاعات برفی حتما باید ساق کفش به اندازهای بلند باشد که مچ پا را حمایت کند و آن را محکم نگه دارد. این کفشها قادرند بیشترین دامنهی حرکتی را در ناحیهی مچ پا به شما بدهند. • پس از خرید و قبل از استفاده از آن در یک برنامه سنگین، آنها را در یک برنامه سبک به پا کنید و بیازمایید. دو نوع سبک و سنگین دارد.

برندهای Scarpa، Mammut، Lowa، Aku وLa Sportiv پوتین های سنگین و محکم خوبی دارند و برندهای Teva، Keen، Salomon وsummery در ساخت پوتین های سبک و خوش فرم تبحر دارند. لاگ هایی که به فاصلهی زیادی قرار دارند، اصطکاک خوبی دارند و همچنین اگر بر روی گلها راه بروید، این گلها بهراحتی میریزند. برای اینکه در پایان کوهنوردی، احساس خوبی در پاهایتان داشته باشید، باید کتونی کوهنوردی درستی انتخاب کنید. کفش مناسب کوهنوردی برای فصل زمستان و در مناطقی که برف و یخبندان است، باید کفش های استوک دار و ساق بلند که از ۲ لایه ی چرم ساخته شده اند، باشد که در شرایطی مانند برف های سنگین، شما را اذیت نکند. «لايه سيمپاتکس» مانند گورتکس ضدآب و ضدباد و دارای قابليت تنفسی است. برای قلههای برفی مرتفع مانند کوههای هیمالیا مناسب است. البته باز هم برای سفرهای چند روزه مناسب نیست چون نمیتوان آن را بهراحتی خشک کرد.

در این مطلب به شما کمک میکنیم انواع کفش کوهنوردی، ویژگیهای آنها و اینکه هریک برای چه ارتفاعاتی مناسب هستند را بشناسید تا با اطمینان کامل برای خرید کفش کوهنوردی اقدام کنید. نوع سبکتر آن چابکی بیشتری به شما میدهد و بههمیندلیل با آن راحتتر میتوانید حرکت کنید. در صورت داشتن خرده ريزهاي زياد روي کفش، با آب سرد روي کفش را بشویید ، دقت داشته باشید آب داخل کفش نرود. در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که برندهای زیادی در حال حاضر تخفیف های مناسب بر روی اجناس خود اعمال می کنند در نتیجه شما با کمی صبر و تحمل به راحتی می توانید یک کفش با کیفیت را با قیمت مناسب خریداری کنید در بسیاری از موارد مشاهده شده بعضی از شرکت ها و حتی وب سایت های داخل کشور بر روی اجناس خود بالغ بر ۵۰ درصد تخفیف اعمال کرده اند که این نوع خرید می تواند یک خرید هوشمندانه تلقی شود.

چه چیزی بر انتخاب کفش کوهنوردی تأثیر می گذارد؟ بر اساس اطلاعاتی که از طرف تولید کننده ارایه می گردد، این نوع کفشها توان تحمل دمای منفی پنجاه درجه سانتیگراد را دارند. بنابراین یک سایز بزرگتر که پاهایتان در آن احساس راحتی کنند مناسب است. بهتر است شما کفشی با مواد مناسب انتخاب کنید تا در تمام مسیر راحتی را در کفش خود حس کنید. با این حال برندهای سرشناس همچون سالامون، با بهرهگیری از متریالهای باکیفیت، کفشهای نایلونی خود را از نظر دوام به کفشهای چرمی نوباک نزدیک کردهاند. هنگام خرید کفش کوهنوردی دقت کنید که آیا قابلیت متصل شدن به کرامپون را دارد یا نه.