راهنمای خرید و نگهداری کفشهای کوهنوردی

این امر همچنین میتواند چسبندگی کفی را که برای کوهنوردی در آینده مناسب است، بازگرداند. اگر نه که حتما دو سایز بزرگتر بردارید و از یک کفی بیشتر استفاده کنید. قبل از استفاده محافظت کنندهها از خشک بودن کفش کوه اطمینان حاصل کنید. کفش لاوان چند سال اخیر دیگه پای کسی نمی بینم در حالی که سالهای قبل خیلی ها از این کفش می خریدن. کفش های معرفی شده در این پست چون برای سال 91 هست شاید خیلی هاشون الان دیگه موجود نباشن. به تجربه دریافتم که حتی کفش های برند خارجی هم سایزشان با یکدیگر متفاوت است. ولی اگر پای شما 43.5 باشد احتمالا با خیلی از کفش های ایرانی به مشکل می خورید.

موضوع دیگر که بسیار هم اهمیت دارد به زیره کفش مربوط میشود که بهتر است از جنس پلی اورتان با آجهای مناسب باشد. گل و لجن و خاک هاي چسبیده به کفش را با برس پاک کنيد. جهت امتحان کفش کوهنوردی، جوراب ضخیم به پا داشته باشید.برای انتخاب اندازهی مناسب باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید. گل و لجن و خاکهای چسبیده به کفش را با برس پاک کنید. پیشنهاد میکنیم ابتدا نیاز و میزان بودجه خود را مشخص نمائید و سپس مناسبترین گزینه را انتخاب کنید. در مورد انتخاب سایز کفش های کوهنوردی همیشه سعی کنید حدود یک تا دو سایز (بسته به قالب کفش) بزرگتر از سایز کفش های شهری خود را انتخاب کنید. اکثر کفشهای کوهنوردی سنگین وزن هستند؛ اما تا جای امکان کفشی را انتخاب کنید که خیلی سنگین نبوده و شما را خسته نکند. این لایه سبب می شود فرد دیرتر خسته شود.

لایه ی میانی مناسب در کفش کوهنوردی برای کسانی که از این کفش ها استفاده می کنند، دو مزیت به دنبال دارد. Lowa Tibet سایز 44.5 که الان دارم استفاده می کنم کاملا به پایم سایز و مناسب است (حتی 0.25 آزادتر). اگر بخوام یک توصیه به روز برای خرید کفش داشته باشم، گزینه اول کفش کوه قارتال مدل سهند هست (برای کوهنوردی سه فصل و زمستانه سبک) و برای کوهپیمایی سبک در حد دربند و درکه و یا قله سبک جسته و گریخته کفش کوه آسیا رو پیشنهاد می کنم. قیمت روز قارتال سهند 700 ه.ت و آسیا مدل 209 یا مشابه فکر کنم حدود 400 ه.ت باشد.

اخیرا کفش کوهنوردی خوبی به بازار آمده به نام “کفش کوهنوردی قارتال” که تولید شرکت قارتال تبریز است. یا کفش های کوه تبریز مثل کسری و امثالهم در منیریه و یا بهتر از همه اینها از کفش کوه آسیا مدل های 209 و 210 (نمایندگی منیریه) شروع کنید. از جمله خود من که دو مدل از این کفش رو خریدم و هردوشون پشت پام رو میزدن. مثل روش فرو بردن انگشت پشت پای شما و یا ایستادن روی سطح شیب دار و … برای تست اندازه بودن کفش ابتدا بندهای کفش را به طور کامل باز کنید سپس انگشتان پای خود را کاملا به جلو هل دهید تا جلوی کفش را لمس کنند، اکنون باید بین پشت پا و کفش به اندازه یک انگشت فاصله باشد. بیشتر کفشهای کوهنوردی با چرم کامل ساخته میشوند.