راهنمای خرید و نگهداری کفشهای کوهنوردی

از آنجا که کفشهای کوهنوردی کفی ندارند، ممکن است این سوال را بپرسید که آیا باید با این کفشها جوراب بپوشید؟ به یاد داشته باشید که برای استفاده از این نوع از کفش ها نیازی به جوراب نیست؛ چرا که داخل آنها به گونه­ای طراحی شده که پا لیز نخورد. در حالی که داخل فروشگاه که پام کردم یک شماره بزرگتر و در ظاهر سایز بود. این بخش شامل کفش های بسیار قوی کوهنوردی است که تمام آن ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برخی به دلیل ویژگی لایه های مصرف شده در تولید آن ها قابل استفاده در صعود های بلندو زمستانی نیز می باشد. بیشتر کوهنوردان ماهر به دلیل بهتر شدن قدرت پاهای خود در بالا رفتن صخره­ ها و دیگر مسیرهای صعب العبور از این کفش ها به منظور صعود راحت تر به ارتفاع کوه یا استفاده می کنند.

این نوع از کفش ها بسیار راحت و آرامش دهنده برای استفاده در کل روز می باشند و بنابراین انتخاب خوبی برای کوهنوردان مبتدی است. در کل با توجه به تجربه دو نفر از دوستان، اگر این کفش را سایز مناسب بردارید کفش خوب و محکمی بوده و نسبت به قیمتش می ارزد. این کفش رو دو نفر از دوستان استفاده کرده و راضی هستند. نمونه کفش ملی را یکی از دوستان مدتی استفاده می کرد و راضی بود. یکی از کفش هایی که می توانم معرفی کنم کفش مدل «پایارا» ی کفش بلا است که با توجه به قیمت 55 هزار تومانی (بهار 92) واقعا مناسب و عالی هست. چیزی که تا به امروز چه با کفش های خارجی و چه ایرانی ندیده بودیم.

انواع کفش های کوهنوردی به کفش های نرم، متوسط و سخت تقسیم بندی میشود. کمپانی ویبرام یک شرکت مطرح ایتالیایی در زمینه تولید انواع زیره کفش کوهنوردی است. بعد از ظهر خرید کنید: در طول روز سایز پاها متفاوت است، از این رو یکی از بهترین ساعات خرید کفش بعد از ظهر است. ۵- پنجه کفش که در برگیرنده انگشتان پا است، سخت و محکم باشد. مشکل این کفشها که در واقع کفش کوه نیستند این است که به علت ساق نسبتا کوتاه و ساختار نه چندان محکمشان، پا داخل کفش فیکس و محکم نبوده و کوهنورد احساس امنیت نمی کند. این کفش کوه نوردی کلمبیا با وجود ساق بلند فشار های وارده به ساق پا را دفع می کند و از آسیب مچ پا جلوگیری میکند. همیشه به هنگام پوشیدن کفشهای پیادهروی جورابهای ساق بلند (جوراب کوهنوردی و طبیعتگردی) بپوشید تا احساس راحتی بیشتر و تناسب دقیق داشته باشید.

با این حال بسیاری از کوهنوردان باتجربه نیز از این نوع کفش ها به منظور راحتی بیشتر در طول مسیر استفاده می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از کوهنوردان باتجربه ترجیح می دهند از کفش های سبک کوهنوردی مانند Salomon XA Pro 3D استفاده کنند. ایراد مهم دیگری که بر کفش های غیر استاندارد وارد است این است که زیره کفش سفت بوده و ضربات مسیر را به پا و زانو منتقل می کند. اما در کفشهای کوهنوردی زمستانه قابلیت هواخوری اهمیت ندارد و باید کفش پاهایتان را گرم کند. بخاطر خشکی و سفت بودن جلوی کفش اگر آزادی کافی نداشته باشد در طی برنامه وقتی که پاهایتان کمی متورم شد به جلوی کفش برخورد کرده و به شدت مشکل ساز می شود که آنوقت باید به فکر کفش دیگری باشید. متناسب بودن سایز پا و کفش یکی از مهمترین عامل های موجود در خرید کفش است.