راهنمای خرید و نگهداری کفشهای کوهنوردی

قطعاً به کفش کوهنوردی مناسب نیاز دارید و در خرید کفش کوهنوردی مناسب باید به نکات زیادی توجه کنید. در انتها به این نکته هم توجه داشته باشید که در هنگام خرید کفش کوهنوردی باید کفش یک سایز از پای شما بزرگتر باشد زیرا کفش های کوهنوردی به گونهای طراحی میشوند که به هیچ وجه جا باز نمیکنند و در همان حالت اولیه که شما خریداری کرده اید باقی می ماند. چرم کامل دوام بسیار زیادی دارد و در مقابل سایش هم مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. برای استفاده از پوتین های چرم کامل باید قبل از انجام ورزش و کوهنوردی واقعی، چند روزی آن ها را به صورت آزمایشی پوشید تا با فرم پا و نحوه حرکت شما هماهنگ شوند و کمی انعطاف پذیر شوند. داخل آن ها به شدت گرم است و طراحی شده اند تا در ارتفاعات بالا؛ مثلا بالای 5000 متر از آن ها استفاده شود.

این کفش ها بسیار سنگین تر هستند و برای ارتفاعات بالای 7000 مناسب اند و به کفش های هیمالیا نوردی نیز معروف هستند. با کفش کمی قدم بزنید و اصلا عجله ای برای خریدش نداشته باشید. نیم چرم معمولا از ترکیب چرم با نایلون و برخی انواع نخ و پارچه های توری ولی با دوام به دست می آید که از چرم کامل کمی سبک تر است و اندکی هم قابلیت تنفس دارد. تمام این پوتین ها به دلیل داشتن کفی سخت، برای حرکت در برف و یخ طراحی شده اند و قابلیت نصب کرامپون را هم دارند. کاملا هم ضد آب است. این موضوع در کفش های برند ارائه شده در ایبی کاملا رعایت شده است. بخش ها: درک این موضوع که کفش ها از چه بخش هایی تشکیل شده اند و هر بخش چه کار می کند می تواند در انتخاب کفش مناسب، بسیار مفید باشد. اگر از خوانندگان همیشگی ایران نگری باشید حتما مقاله قبلی ما در مورد آسیب های استفاده از کفش نامناسب در کوهنوردی و طبیعت گردی را خوانده اید و می دانید که استفاده از کفش نامناسب در این ورزش چه آسیب هایی را می تواند به بدن شما وارد کند.

در حقیقت باید رویای شما در مورد این که چه طور و کجا قرار هست کوهنوردی و طبیعت گردی کنید با ویژگی های کفش شما سازگاری داشته باشد. و پاهای شما ممکن است در معرض فشار و ضربه های متنوعی قرار بگیرد. کفی این پوتین ها معمولا تحمل وزن خوبی دارد و می تواند وزن فرد و یک کوله نسبتا متوسط یک روزه را به راحتی تحمل و ضربه های ناشی از حرکت را دفع کند. درو تا دور کفش را لژ لاستیکی به ضخامت ۵.۲ میلیمتری دور کفش را گرفته و باعث میشود ضربه و سایش کفش را تخریب نکند. این فضا با جوراب ضخیم پر میشود. نحوه بسته شدن این کفشها تماماً به صورت بند است. اما در مقابل اگر بخواهیم در مقیاس بزرگتر این مسئله را در نظر بگیریم دقیقا کوهنوردی نمونه بارز آن است که بدون کفش کوهنوردی امکان پیمایش کوه اصلا وجود ندارد، اما با بالا رفتن تورم مطمئناً خرید ارزان کفش کوهنوردی بسیار منطقی به نظر می رسد اما چاره کار خرید ارزان کفش کوهنوردی بی کیفیت نیست.

در هنگام خرید کفش کوهنوردی راحت زمانی که وارد فروشگاه می شود باید نکات بسیار مهمی را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که کفش برای شما مناسب است، برای مثال در ابتدای کار باید یک جوراب ضخیم بپوشید و بعد کفش را تست کنید چون زمانی که شما به کوهنوردی می روید به علت فشار مضاعفی که بر روی بدن بر اثر شرایط جوی وارد می شود پای شما باد می کند به همین دلیل شما به راحتی می توانید تشخیص دهید که در هنگام باد کردن پا این کفش مناسب پای شما است یا خیر، نکته دوم که باید در هنگام تست کردن کفش انجام دهید این است که بعد از پوشیدن کفش پاها را تا جایی که امکان دارد به سمت جلو فشار دهید و پنجه های پایتان را کاملاً در جلوی کفش بگذارید در این صورت بعد از انجام این کار به اندازه قطر یک انگشت در پشت پای شما تا انتها کفش فاصله ایجاد می شود در صورتی که این فاصله ایجاد شد مطمئن باشید که کفش برای شما مناسب است.