راهنمای خرید و نگهداری کفشهای کوهنوردی

اما اگر بدون توجه به نکات ایمنی فقط برای یک طبیعتگردی، پا در کوهستان بگذاریم نباید انتظار داشته باشیم طبیعت با ما مهربان باشد. همه موارد فوق میتواند آستردار یا بدون آستر باشد. اما اگر بدون لوازم مناسب اقدام به کوهنوردی کنیم ممکن است بدترین خاطره عمرمان رقم بخورد. برخی از وسایل ممکن است به درد صعود به هیمالیا بخورد، اما همانها در یک صعود زمستانه به ارتفاعات ایران مناسب نباشد. ترکینگ معمولا به پیاده روی روی مسیرهای گوناگون اطلاق می شود اما به پیاده روی های ماجراجویانه طی چند روز هم گفته می شود. این کفش ها به گونه ای ساخته شده اند که امکان طی کردن مسیرهای ناهموار صخره ای و لغزنده برفی را امکانپذیر می سازد. این کفش با کفی انعطافپذیرش برای مسیرهای دشوار و برنامهی سفرههای چند روزه کاملا مناسب است. پس باید کلید انتخاب درست اندازه کفش را کشف کنید! پس بهترین کار استفاده از تجربیات افراد ماهر و متخصص و خرید لوازم وتجهیزات مناسب برای کوهنوردی است.

پس بند کفشتان را محکم کنید و از کوهنوردی لذت ببرید. بخش ها: درک این موضوع که کفش ها از چه بخش هایی تشکیل شده اند و هر بخش چه کار می کند می تواند در انتخاب کفش مناسب، بسیار مفید باشد. هنگام خرید کفش از فروشنده در مورد نوع جوراب، روشهای بستن بند و کفیهایی که مختص به آن کفش هستند سوال بپرسید. سایز مناسب : از آنجا که هنگام کوهنوردی و فعالیت بدنی پا متورم میشود هرگز کفش کیپ پای خود نخرید پیشنهاد می شود از کفش با نیم سایز بزرگتر استفاده کنید. کفش کوهنوردی باید به شکلی طراحی شود که از شدت ضربه به کف پا جلوگیری کند .در هنگام صعود اصلی ترین نیرویی که باید به آن غلبه کنید نیروی جاذبه زمین است .

در هر محیطی که فعالیت کنید لازم است از کفش مناسب استفاده کنید. باید با امکانات و لوازم ضروری و ایمنی مناسب به کوهستان رفت تا با خیالی آسوده از دیدن مناظر کوه و صعود لذت برد. در روزهای بارانی که سطح کوه پر از گل و لای می شود و سنگ ها لغزنده تر هستند و قصد داردی مسافتی طولانی تر طی کنید این کفش ها گزینه های خوبی برای انتخاب هستند. به طور کلی سه نوع کفش کوهنوردی ساق بلند ، متوسط و کوتاه وجود دارد. کفش کوهنوردی به طور خاص برای محافظت از پاها و مچ پا در حین فعالیت های کوهنوردی و پیاده روی های طولانی در فضای باز و سطوح ناهموار طراحی شده است.

در بین چک لیست وسایل کوهنوردی، کفش کوهنوردی مهمترین وسیله است. برند هامتو یکی از بزرگترین تولید کنندگان چکمه های نظامی، کوهنوردی و ماهیگیری است. این نوع کفشها میتوانند وزن سنگین را تحمل کنند، بر روی سختترین زمینها بایستند و از پای شما محافظت کنند. برخی از افراد فکر میکنند همین که وارد فروشگاهی بشوند و گرانترین لوازم کوهنوردی را تهیه کنند کافی است و احتمالاً با این لوازم دیگر هیچ اتفاقی برایشان نمیافتد، حتی بهمن هم بر سرشان بریزد چون لوازم گرانی خریدهاند سالم میمانند. کولاکی شدید، یا بهمن. و یا حتی یک برنامه کاملا حرفه ای کوهنوردی داشته باشید. اگر از خوانندگان همیشگی ایران نگری باشید حتما مقاله قبلی ما در مورد آسیب های استفاده از کفش نامناسب در کوهنوردی و طبیعت گردی را خوانده اید و می دانید که استفاده از کفش نامناسب در این ورزش چه آسیب هایی را می تواند به بدن شما وارد کند.