راهنمای خرید و نگهداری کفشهای کوهنوردی

اگر به دنبال خرید تجهیزات کوهنوردی هستید بهتره سری به مطلب « بهترین تجهیزات کوهنوردی » که مستر نکست با تلاش بسیار زیاد برای شما تهیه کرده، بزنید و با انواع تجهیزات آشنا بشید و با خرید اونها کوهنوردی لذت بخشی رو داشته باشید. اگر دارای قوس کف پا هستید، ممکن است لازم باشد که برای اجتناب از خستگیهای مکرر و بروز کمردرد در آیندهایی نه چندان دور از کفیهای مناسب و استاندارد استفاده کنید . لازم به ذکر است بدانید بند کفش های کوهنوردی باید تا سر پنجه ادامه پیدا کند تا راحت تر در پا شما کیپ بشود و آسان تر بتوانید کفش را از پا خود در بیاورید.

اما این کفش چه خصوصیاتی باید داشته باشد و تفاوت آن با کفش های پیاده روی در چیست؟ با راه رفتن با آن می توانید از راحت بودن آن مطمئین شوید. اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملا راحت است.در این حالت کفش نباید هیچ گونه فشاری بر انگشتان شست از لایه بیرونی و بر روی انگشت کوچک تان از لایه درونی و کناری و قوس استخوانی روی پایتان وارد نمایید. حجم کفش: حجم پای شما باید با امنیت کامل داخل محفظه ی داخلی کفش قرار گیرد . اول باید پوتین کوهنوردی را تهیه کنید چرا که اهمیت متناسب بودن آنها بیشتر است. این کفش را در مکان هایی که برف وجود ندارد استفاده نکنید، چرا که باعث تاول زدن پاهایتان می شود. 4. بعداز بسته شدن بندها در موقع راه رفتن نباید پاشنه پا از داخل کفش بلند شود به صورتی که کفش برایتان بزرگ باشد، اگر این عمل انجام بشود، در برنامه های کوهنوردی پایتان تاول می زند.

همچنین کفش هایی با پاشنه بزرگ و محکم که از لاستیک ساخته شده اند را انتخاب کنید. همچنین پای شما باید داخل کفش احساس ثبات کافی کند. طول کفش: انگشتان پای شما باید بتوانند به سادگی داخل کفش حرکت کنند. به علت غشای قابل تنفس و ضد آبی که در کفش استفاده شده جریان هوا به داخل کفش در روزهای گرم تابستانی به سختی اتفاق می افتد و همین باعث می شود در روزهای تابستانی و گرم احساس عرق کردن و گرما در قسمت کف پای خود داشته باشید. آب داخل منافذ چرم، میتواند به عنوان مجرای ضدآب بودن به این فرآیند کمک کند و آب داخل چرم را جذب نماید. باید هنگام انجام این کار از حداقل آب استفاده کنید تا کفش آسیب نبیند. پاسخ به این سوال را باید در قسمت کفی کفش ها پیدا کرد. در قسمت دوم مقاله ی انتخاب کفش مناسب چند سوال و جواب کاربرانی که قصد خرید کفش پیاده روی داشته اند را با هم بررسی می کنیم.

استفاده از EVA راحت تر است و کفشی که از این نوع ماده در آن استفاده شود سبک تر و ارزان تر می باشد. اگر انگشتان پای شما حساس است یا مشکل خاصی در ساق پای خود دارید به این نکته ی راحت بودن انگشتان پا بسیار دقت کنید. چرم یا مواد ترکیبی ضدسایش. مواد ترکیبی مثل Cambrelle هم با دقت تمیز و با آب شستشو شوند و بگذارید هوا بخورند تا خشک شوند. مواد مصنوعی ترکیبی : در ساخت پوتین های جدید ترکیب پلی استر و نایلون زیاد به چشم میخورد. پوشش ضد آب: پوتین هایی که در ساخت آن ها از تکنولوژی ضد آب ساخته می شوند از غشایی قابل تنفس و ضد آب در مواد سازنده خود استفاده می کنند.این کفش ها به منظور خشک نگه داشتن پاهای شما در رطوبت ساخته و طراحی شده اند. 6- کفش چرمی را کاملا با پیه شتر و یا گوسفند چرب کنید و محل دوختها را نیز با موم عسل بپوشانید تا آب وارد کفش نشود.