راهنمای خرید و معرفی 14 مدل بهترین کفش کوهنوردی زنانه و مردانه

اندازه كفش مناسب تنها با پوشيدن و راه رفتن مشخص ميشود. کفش مهمترین وسیله ی کوهنوردی است از این رو کیفیت و دوام آن میتواند مشخص کننده ی توانایی های کوهنورد در پیاده روی های طولانی مدت باشد. کفش نیم ساق از برند سالومون میتواند همانی باشد که یک کوهنورد برای تفریح و ورزشش به آن نیاز دارد. برخی کفشهای کوهنوردی از برندهای مطرح همچون سالومون X Ultra 3 و آدیداس Terrex Swift R2 سیستم بندی خاصی تحت عنوان speed lace یاsingle pull عرضه میکنند که با اشکال متفاوتی از قفلهای بند کفش، عملیات بستن بند را سریعتر و سادهتر میسازند. يک پوش آن کفش کوچکی و هم اندازه پای کوهنورد است و بجاي بند کفش داراي چسبک برای بستن آن استفاده میشود و اين کفش درون کفش اصلي که بزرگتر است قرار مي گيرد . 6- به صورت کلی کفش کوهنوردی باید 1 شماره از پایتان بزرگتر باشد ولی حتما باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید، کفشهای کوهنوردی بدلیل ساخت به هیچ وجه جا باز نمی کنند!

به لحاظ فنی از دو کفش درون هم تشکیل شده است که کفش کوچکتر درون کفش بزرگتر قرار گرفته . اینها معمولاً مسطح هستند که هنگام کوه پیمایی مفید است. کفشهای کوهنوردی معمولاً بدون ساق و به صورت نیمبوت یا ساق بلند هستند. شامل کفش هايي بدون ساق و بسیار سبک است که در مسير هاي ساده، کفی قابل استفاده بوده و عموما در کفه آن از شکوک گير استفاده شده است. این کفشها با گزینههای خنثی فرق دارند زیرا شکلی فرورفته دارند که برای کوهنوردی فنی بهتر است. در زمان استراحت با کفش کوچک داخل چادر میشوند، تمام آن ها قابليت نصب گرامپون را دارند.

تمام آن ها قابليت نصب گرامپون را دارند. کوهنوردان به خوبی میدانند که در فصل زمستان جهت کوهنوردی و سفر به نقاطی که از برف پوشیده شده است میبایست از یک زنجیر کفش مناسب استفاده نمایند تا علاوه بر ایجاد امنیت ، کاملا بر روی کفش پایدار و مستحکم نصب گردد . این کفشها برای شرایط بسیار سرد و صعود برف و یخ ساخته شده اند. قیمت مناسب، کیفیت بالا و نیم ساق بودن کفش باعث شده بتوان از این کفش در انواع برنامه ها به خصوص برای استفاده روزمره در روز های بارانی و برفی سال و همچنی در کمپینگ و کوهنوردی سبک استفاده کرد. برای متوجه شدن میزان تأثیر لایه ضدآب در هواخوری پا، کافیست تصور کنید که یک لایه از جنس کاپشن بارانی خود بر پا کردهاید، بدیهی است که گردش هوای کافی در داخل آن وجود نداشته و پاها به سرعت عرق خواهند کرد. از قديم گفتن، پا، قلب دوم انسان و مخصوصا کوهنوردان است.

۳- تا حدی برای راحتی پا، نرم و قابل انعطاف باشد. کفش های این شرکت برای شرایط مختلف آب و هوایی و جغرافیایی طراحی شده و کوهنورد در هر شرایطی در آنها احساس راحتی می کند. هر چند کفش ها درحال تغییر هستند ولی وظایف و کارهایی که باید انجام دهند، تغییر پیدا نکرده است. امروزه در کوهنوردي صحبت از کفشي که بتوان از آن در برنامه هاي مختلف در طول یکسال استفاده کرد، کاملا بيهوده است و بايد براي هر برنامه خاص کوهنوردي، کفش مخصوص آن را تهيه کرد. همیشه در طول برنامه کفش را خشک نگاه دارید. • هرگز برای برنامه های که چند روزه زمستانی نپوشید، احتمال یخزدگی انگشتان پا بیشتر میشود!