راهنمای خرید و معرفی 14 مدل بهترین کفش کوهنوردی زنانه و مردانه

کفی این پوتین ها معمولا تحمل وزن خوبی دارد و می تواند وزن فرد و یک کوله نسبتا متوسط یک روزه را به راحتی تحمل و ضربه های ناشی از حرکت را دفع کند. این مدل از کفش پاشنه متوسط و بلند دارد و برای کوهپیمایی روزانه یا سفرهای کوتاه کوهنوردی با بار سبک در نظر گرفته میشود. از جمله بهترین برند های تولید کننده این مدل کفش میتوان mammut , scarpa , la sportiva و ASOLO را نام برد . صعود عمودی مستلزم استفاده از تجهیزات مختلف از جمله کرامپونهای تک یا دو نقطه است. این ورزش از جمله رشتههای ورزشی پرطرفدار در دنیاست. برای استفاده از پوتین های چرم کامل باید قبل از انجام ورزش و کوهنوردی واقعی، چند روزی آن ها را به صورت آزمایشی پوشید تا با فرم پا و نحوه حرکت شما هماهنگ شوند و کمی انعطاف پذیر شوند.

دقیقا مانند کفش های کتانی انعطاف پذیر هستند ولی به دلیل داشتن محافظ مچ پا امکان خم شدن پا به جلو و عقب و طرفین را تا حدی محدود می کنند. کم شدن رطوبت چرم باعث کم شدن انعطافپذیری چرم چکمهها شده و روند پیری آنها را تسریع میکند. مرز میان کفشهای کوهنوردی و بوتها روزبهروز در حال کمرنگتر شدن است. گروه تولیدی لاوان با بنیانگذاری برادران کشوری (رحیم کشوری، رسول کشوری و اسماعیل کشوری)، ابتدا در سال ۱۳۶۸ با نام «کفش کشوری» شکل گرفت و در سال ۱۳۸۰ با پشتوانه معنوی عشق به طبیعت و تولید محصولات باکیفیت در زمینه کفشهای کوهنوردی و سنگنوردی اقدام به تحقیقهای گسترده کرد. اگر تازه کوهنوردی را شروع کردهاید، کفشهای ترکینگ و کفش کوهنوردی مناسب هستند.

مرحله اول: بند و کفی کفش را از آن جدا کنید. کفش خوب به شما اجازه نمی دهد هر طور که می خواهید گام بردارید و یا با هر ضربه ای که به کفش وارد می کنید به خودتان آسیب بزنید. انعطاف پذیری آن ها کم تر است ولی راحتی فوق العاده ای را در برنامه ها به همراه دارند. کفش ها و پوتین هایی که با آرم ضد آب و یا waterproof در بازار موجود هستند از الیاف ضد آب ولی تنفس پذیری به نام گورتکس (Gore-Tex) و یا ای ونت (eVent) ساخته شده اند تا پاها را در مکان های خیس، کاملا خشک نگه دارند. انعطاف پذیری بسیار کمی دارند. انعطاف پذیری بسیار خوبی دارند و می توان از آن ها برای پیاده روی و حتی دویدن استفاده کرد. این نوع چرم بسیار بادوام است و مقاومت نسبتا خوبی در برابر آب، رطوبت و سایش دارد.

هدف از ساخت این پوتین ها استفاده از آن ها در برنامه های سخت و چند روزه، تحمل وزن بالا و مقاومت در شرایط آب و هوایی نسبتا سخت است. زیرا شرایط محیط ویژگی­های کفش شما را مشخص خواهند کرد. کفش سفت و سخت ممکن است در ابتدا چیز جالبی نباشد ولی در هنگام عبور از مسیرهای سخت و سنگی، برای محافظت پا و هم چنین طول عمر بیشتر کفش، می تواند مفید باشد. ۵. روزنامه را مچاله کرده و داخل کفش را با روزنامه پر کنید تا هم رطوبت آن گرفته شود و هم حالت و فرم خود را حفظ کند. پلی استر و نایلون می توانند الیاف مصنوعی را تولید کنند که به چرم مصنوعی هم شهرت پیدا کرده است و در بسیاری از پوتین ها دیده می شوند.