راهنمای انتخاب کفش مناسب برای طبیعت گردی – قسمت اول – تجهیزات سفر

شرکت هومتو فعال در عرضه کفش سازی اقدام به تولید کفش هایی با سایز بزرگ تر می کند محصولات این شرکت چند سالی است که در بازار وحود دارد و مورد توجه عده زیادی قرار گرفته است و خوشبختانه کفش هایی با سایز 46، 47 و سایز 48 هم تولید کرده و در فروشگاه ها عرضه می کند. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع و ویژگی های کفش های کوهنوردی و طبیعت گردی آشنا کنیم. برنامه های سبک و مسیرهایی با شیب کمتر و در هوای آفتابی می توانند با کفش هاس ساده تری طی شوند. با پا گذاشتن روی سنگ یا ریشه درخت، یک چکمه سفت اجازه نمیدهد پای شما فرسوده و خسته شود.

کفش صخره نوردی رابط اصلی بین شما و سنگ است، تناسب یا استایل نامناسب میتواند باعث به عقب پرت شدن شما شود. این میتواند در کفش و چسبندگی کف آن تداخل ایجاد کند، و همین باعث میشود که مجبور میشوید سریع آن را تعویض کنید. آج ها برجستگی هایی در کف کفش هستند که چسبندگی لازم برای حرکت را برای شما فراهم می کنند و مانع سر خوردن کفش در مسیر می شوند. کفش های پیاده روی سبک: این مدل کفش ها بیشتر شبیه کفش هایی هستند که دوندگان مسافت های طولانی از آن ها استفاده می کنند. همین نکته ساده نشان می دهد که فقط با انتخاب کفش مناسب و سبک در مسیرهای طولانی تا چه اندازه می توانید از خستگی های اضافه کم کنید. به عنوان مثال اگر یک کوهنوردی سبک نصفه روزه در کوه های کم ارتفاع اطراف شهر خود را در برنامه خود جای داده اید شما به هیچ وجه به کفش های بزرگ و سنگین احتیاجی ندارید.

حتما برایتان پیش آمده است که بعد از طی کردن یک مسیر سر بالایی در یکی از کوه های اطراف شهر به خودتان کلی بد و بیراه گفه باشید که چرا این کفش را پوشیده اید. یا مثلا اگر قصد دارید به جنگل های اطراف شهرتان بروید و از رودخانه عبور کنید مطمئنا باید کفشی متفاوت از کفشی که برای کوهنوردی می پوشید انتخاب کنید. گاهی هم قصد داشته اید با دوستانتان به یک تور کمپینگی بروید و پیش خود فکر کرده اید که کفش های عروسکی که هرروز می پوشید مناسب این مدل سفرها هست. اما شرکت ها و برندهای معتبر معمولا برای انتخاب اندازه مناسب کفش برای شما بروشورهایی دارند که در آن با اندازه گیری دقیق ابعاد کف پا، اندازه کفش مناسب شما را به شما پیشنهاد می دهند. آج ها در مسیرهای سربالایی کاربرد دارند زیرا در این مسیرها فشار بر روی انگشتان و کف پا است.

اگر مجبورید از کفی های طبی و یا هر چیز اضافه در کفش خود استفاده کنید حتما آن را در هنگام خرید کفش همراه خود داشته باشید. کفش کوهنوردی در هر شرایطی باید ثابت باشد. در مسیرهای سرپایینی معمولا ابتدا پاشنه پا به زمین برخورد می کند. کفش را بر روی سطح شیب دار تست کنید تا مطمئن شوید در سرپایینی ناخن شصت پای شما به جلوی کفش برخورد نمی کند. اما اگر قصد دارید از آن در سنگ نوری و یخ نوری استفاده کنید؛ باید کفشی انتخاب نمایید تا قابلیت اتصال کرامپون داشته باشد. هدف شما : اگر چه که پوشیدن کفش های سنگین و گران قیمت کوهنوردی احساس امنیت بیشتری به شما می دهد اما واقعیت این است که این کفش ها مناسب برای همه ی مسیرها و برنامه ها نیستند.