خرید کفش کوهنوردی از ایبی – ویرگول

با اینکه شما باید در هنگام کوهنوردی تا حد ممکن از وزن وسایل خود بکاهید تا راخت تر بتوانید از کوه و صخره ها بالا روید، ولی کفش شما باید برخلاف سایر وسایل شما، سنگین باشد و این یک فاکتور منفی نیست بلکه بسیار مفید و کمک کننده است. از دیگر نکات مهمی که در کفش کوهنوردی مطرح است و باید هنگام خرید به آن توجه شود، سبکی وزن کفش می باشد. نکته دیگری که می بایست در رویه کفش کوهنوردی مطرح باشد، ضربه گیر بودن آن است که امری حیاتی به شمار می آید. یک پوش آن کفش کوچکی و هم اندازه پای کوهنورد است و بجای بند کفش دارای چسبک برای بستن آن استفاده میشود و این کفش درون کفش اصلی که بزرگتر است قرار می گیرد . حتی اگر چند قطره آب هم وارد کفش شما شود، برای شما اذیت کننده است و حتی ممکن است باعث بیماری شود.

در هنگام کوهنوردی حتی برداشتن یک گام هم اهمیت زیادی دارد و حتی در شرایطی ممکن است فاصله بین مرگ و زندگی باشد؛ به همین دلیل باید موقع انتخاب و خرید یک کفش کوهنوردی دقت زیادی کرد، تا از مهم ترین ابزار کوهنوردی یعنی پای شما محافظت کند. هرگز برای برنامههای حتی یک روزه زمستانه، نپوشید! رویه ی کفش با سایر کفش های تک پوش متفاوت است و برای حرکت روی برف و یخ طراحی شده اند. کفش های تک پوش سنگین و بسیار قوی کوهنوردی است، زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد، تمام آن ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برای حرکت روی برف و یخ طراحی شده اند. این نوع کفش ها سه پوش سنگین و بسیار قوی که مخصوص فتح کوه های هیمالیا هستند نیز از سخت ترین انواع کفش های کوهنوردی هستند. به طور کلی ،کفشهایی که برای کوهپیماییهای بلند مدت استفاده می شوند به علت ویژگیهای ساختاری سنگین تر هستند و البته دوام بیشتری نیز دارند .

اگر می خواهید برای چند روز در فصل زمستان کوهنوردی کنید این کفش در سطوحی که یخ زده است مناسب نمی باشد. کف پاشنه برای کنترل سرعت در هنگام سرازیری و همچنین برای جلوگیری از لیز خوردن مفید است. همچنین به دلیل ساق بلند ورود سنگ و چوب به کفش شما تقریباً غیرممکن میشود. همچنین سعی کنید قبل از این که به برنامه ویژه ی کوهنوردی خود بروید حتما یکبار در یک برنامه سبک از آن استفاده کنید. هرگز در مسیرهای غیر برفی از این کفش های استفاده نکنید چرا که باعث تاول پاهایتان می شود. آیا کفشتان را برای کوهنوردی در کوه های کم ارتفاع و مسیرهای ساده لازم دارید یا کوه هایی که نیازمند مهارت های حرفه ای تری است؟ همچنین، در صورت طراحی ضعیف محل قرارگیری چشمههای بند کفش، کفش از ناحیه ابرو (محل قرارگیری چشمههای بند کفش) به اندازه لازم با ارگونومی پای شما منطبق نبوده و با هر بار حرکت، به پاهایتان فشار وارد خواهد کرد.

این کفش کوه نوردی Humtto به شکل نیم بوت طراحی شده و دارای ساق کوتاهی است که با سفت کردن بند های بالایی می توانید از فشار بر روی مچ پاهایتان کم کنید. چو زیره این نوع کفش ها غیر انعطافپذیر است، تنها روی برف و یخ به کار میرود. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی بنا به نوع برنامه را براساس قابلیت و کارایی تقسیم بندی می شوند. در صورتی که شما قصد دارید یک روز صبح به کوه بروید باید یک کفش کوهنوردی را انتخاب کنید که تمام استاندارد ها را داشته باشد. باشد و همین طور باید بتواند از پای شما در برابر اتفاق های پیش بینی نشده بخوبی محافظت کند.