بهترین مارک کفش کوهنوردی ایرانی

اگر به دنبال خرید کفش هستید که در عین راحتی و بهره گیری از کفی مرغوب مقاومت بالایی برای انواع برنامه های کوهنوردی داشته باشد این برند مناسب شماست این مدل کفش پرای کوهپیمایی و حرکت در دامنه ها و طبیعت گردی طراحی شده است همچنین برای استفاده شهری هم مناسب است. یکی دیگر از اهداف مهم کمپ سفر افزایش دانش و اطلاعات علاقه مندان و ورزشکاران محترم در زمینه فعالیت های کمپینگ و کوهنوردی بوده و در این زمینه مقالات زیادی تهیه و به صورت منظم منتشر شده و خواهد شد. نکته مهم دیگر اینکه در هنگام خرید کفش کوهنوردی اصلا به شماره کفش دقت نکنید. اگر یک شماره بزرگتر پوشیده و دیدید که آزادی کمی دارد سراغ مدل دیگر و یا برند دیگر بروید. و شاید مجبور شوید به سراغ کفش های خارجی بروید که نیم شماره هم دارند. یا کفش های کوه تبریز مثل کسری و امثالهم در منیریه و یا بهتر از همه اینها از کفش کوه آسیا مدل های 209 و 210 (نمایندگی منیریه) شروع کنید.

کفش های چینی سبک و ارزان مثل SEDAR نیز برای شروع و برنامه های سبک تر می توانند گزینه خوبی باشند. اگر بودجه تان به خرید کفش خارجی و برند نمی رسد، برای شروع می توانید سری به فروشگاههای کفش ملی، بلا و امثالهم بزنید و پوتین های چرمی بخرید. نکته قابل توجه در سایزینگ کفش های کوه ایرانی این است که اگر شماره پایتان رند باشد قائدتا با یک شماره بزرگتر حل می شود. تجربه چند ساله من برای خودم و دوستان همنوردم این است که کفش کوه ایرانی (حتی برندها و آنها که ظاهر شکیلی دارند)، گذشته از مسائل مهم از جمله دوام، ضدآب بودن، ارگونومی و غیره، ممکن است پایتان را بزند. ترجیحا برای خرید کفش کوه ایرانی زیاد هزینه نکنید.

نکته مهم: قانون سایز کفش کوه این است که باید یک شماره بزرگتر بردارید تا در حین برنامه که پاهایتان کمی متورم می شود نوک انگشهای پا به جلوی کفش برخورد نکند. در برنامه های فنی و استفاده از کرامپون بند ها را محکم تر ببندید تا پای شما در کفش بازی نکند. از جمله بهترین برند های تولید کننده این مدل کفش میتوان mammut , scarpa , la sportiva و ASOLO را نام برد . البته در برنامههای سبک زمستانی نیز میتوان از آن استفاده کرد. البته آسیا کفش های جدیدتر و به روزتر هم زده که می تونید اونها را هم مد نظر داشته باشید. کفش های معرفی شده در این پست چون برای سال 91 هست شاید خیلی هاشون الان دیگه موجود نباشن.

پیشرفت ساخت کفشها راحتی و ایمنی بیشتر را برای کوهنوردان حاصل کرده است. بیشتر کفشهای کوهنوردی با چرم کامل ساخته میشوند. اگر نه که حتما دو سایز بزرگتر بردارید و از یک کفی بیشتر استفاده کنید. ولی اگر پای شما 43.5 باشد احتمالا با خیلی از کفش های ایرانی به مشکل می خورید. اگر از فروشگاههای کوهنوردی کفش بخرید، فروشنده های با تجربه روش ها و تکنیک هایی دارند که در برداشتن سایز مناسب به شما کمک می کنند. اگر بخوام یک توصیه به روز برای خرید کفش داشته باشم، گزینه اول کفش کوه قارتال مدل سهند هست (برای کوهنوردی سه فصل و زمستانه سبک) و برای کوهپیمایی سبک در حد دربند و درکه و یا قله سبک جسته و گریخته کفش کوه آسیا رو پیشنهاد می کنم.