انواع کفش کوهنوردی ؛ چه کفشی برای سفر شما مناسب است؟

کفش های کوهنوردی: این کفش های سنگین که کفی هایی بسیار سفت و سخت دارند برای مسرهای سنگین و طولانی مناسب هستند. کفش هایی با دوام و منعطف با کفی هایی سخت تر از کفی های کفش های پیاده روی. همچنین از پاهای شما در برابر خطرات احتمالی چون سرمازدگی، پیچ خوردن قوزک پا، سر خوردن و تماس با اشیا برنده محافظت می کند. چون این کفش ها ساق کوتاه هستند در نتیجه نسبت به مدل هایی که ساق بلندتر دارند کمتر می توانند از مچ پای شما در برابر پیچ خوردن مراقبت کنند. چرا که تکنولوژی ساخت این کفش ها و مواد به کار رفته در آن ها می توانند خاصیت ضد آب بودن، سنگینی یا سبک بودن، قابلیت عبور هوا در داخل کفش را ایجاد کنند.

چرم تراکم پایین: در این مدل کفش ها معمولا از چرم تراکم پایین و نایلون استفاده می شود تا کفش سبک تر باشد و قابلیت تنفس پذیری بهتری ایجاد کند. زیره کفش از جنس لاستیک بسیار مستحکم، دوام و طول عمر بالا، آج دار و با قابلیت ارتجاعی می باشد. بعضی از افراد سایز پای چپ و راستشان با هم فرق دارد و شما هر دو پا را اندازه بگیرد و بعد و باتوجه به سایز پای بزرگ تر کفش را انتخاب کنید. بطوری که اگر يکی از کفش های مدرن امروزی را بهترين کفش بيست سال گذشته مقايسه کنيم متوجه اين فاصله بسيار زياد خواهيم شد . این دسته از کفشها را نیز بهتر است در کوهنوردی های نیمه سنگین ۳ فصل اول سال استفاده کنید. چرم های تراکم بالا معمولا در ساخت کفش هایی استفاده می شوند که قرار است در مسافت های طولانی و برنامه های سنگسن استفاده شوند.

در روزهای بارانی که سطح کوه پر از گل و لای می شود و سنگ ها لغزنده تر هستند و قصد داردی مسافتی طولانی تر طی کنید این کفش ها گزینه های خوبی برای انتخاب هستند. به علت غشای قابل تنفس و ضد آبی که در کفش استفاده شده جریان هوا به داخل کفش در روزهای گرم تابستانی به سختی اتفاق می افتد و همین باعث می شود در روزهای تابستانی و گرم احساس عرق کردن و گرما در قسمت کف پای خود داشته باشید. شما در طول کوهنوردی از مسیرهای پر پیچ و خم و سختی عبور میکنید؛ بنابراین با انتخاب یک کفش کوهنوردی مناسب، میتوانید این مسیرها را با ریسک کمتر و بدون خستگی عبور کنید و به مقصد برسید. این نوع کفش ها به خوبی می توانند از پس مسیرهای یخ زده بر بیایند و شما را با خیال راحت از مسیرهای برفی زمستانی عبور دهند.

البته باید بدانید معمولا اواخر بهمن و بیشتر در اسفند میتوانید این آبشارهای یخی زیبا را ببینید. بیشتر در چکمههای کولهپشتی ساختهشده برای سفرهای طولانی، بارهای سنگین و زمینهای ناهموار استفاده میشود. کفش هایی که مناسب مسافرت های کمپینگی است: این مدل کفش ها به گونه ای طراحی شده اند که وزن زیاد بدن و کوله ی افراد در سفرهای چندروزه را تحمل کنند. پوتین های ساق کوتاه: این پوتین ها برای سفرهای سبک ماسب هستند. این موضوع می تواند در دسته بندی کالاهای نو و دست دوم این سایت وجود داشته باشد. یکی دیگر از معایب کوتاه بودن ساق این کفش ها این است که احتمال برخورد مستقیم پاهایتان به سنگ ها بیشتر می شود و اگر این کفش ها را در جاهایی که شن ریزه وجود دارد بپوشید داخل کفشتان پر از شن و سنگریزه می شود.